94 echter niet alleen volkomen genoegen met deze keuze van Coen, maar gaven zij tevens te kennen, dat nu voortaan nooit aan verandering van het generaal rendezvous moest gedacht, maar gestadig gelet en in acht genomen worden om zoowel het kasteel als de stad vooi „invasion" en „attentaten" van openbare vijanden en geveinsde vrienden wel te verzekeren en te „defendeeren." Aan de veiligheid van Batavia is vervolgens de meeste zorg besteed geworden. Gedurende meer dan eene halve eeuw bleef zij de resi dentie van den Gouverneur-Generaal en de zetel der Hooge Regeering. Riet vóór het midden der vorige eeuw is het verblijf van den Gouverneur-Generaal eerst naar Wel tevreden, en zelfs nu en dan, tijdelijk, naar Buitenzorg overgebracht, waar het thans bepaald gevestigd is geworden. (2i) Let op dit cijfer. Eene veld-artillerie van 4S vuurmonden alleen voor een In landse!,en vijandEn de commissie was al zoo zuinig en bescheiden in al liare eisclien. Op 10000 man 48 stukken, d. i. bijna 5 vuurmonden op de 1000 man. De commissie zag het dus reeds in, dat het Indische leger eene geheel andere verhouding van Ar tillerie tot Infanterie moet hebben dan (toen) bij de Europeesche legers geldende was en nu nog is. In Indië moet er eene sterks artilleriemacht zijn. Wat heeft Atjeh ons b. v. geleerd (28) Zie over den Constructie-winkel te Soerabaja het bekende werk van Daendels. (29) Dit is met juist. Zie over de Artillerie (Marine) school te Samarang het in (28) vermelde werk. De toepassing van artikel 13 der Rechtspleging hij de landmacht. De kwestie of een plaatselijke commandant al clan niet mag degra- deeren voor feiten, betreffende de garnizoensdienst of buiten de bureau uren gepleegd, schijnt nog l'ang niet uitgemaakt te zijn. Het komt ons om die reden wenscheiijk voor, dat wisseling van gedachten over dit onderwerp op publiek terrein worde overgebracht, opdat zij geheel gebaseerd op de bestaande militaire wetten er toe moge leiden, dat ter zake van Eegeeringswege bepaalde voorschriften worden uitgevaardigd, waardoor ieder plaatselijke commandant voortaan kan weten, waaraan hij zich te houden hebbe. Naar onze meening is een plaatselijke commandant wel degelijk be- voegd om de straf van degradatie toe te passen op feiten (overtredingen) buiten de corpskwartieren (kampementen) en bureau-uren gepleegd, niet alleen ten aanzien van onderofficieren en korporaals der Infanterie, zooals tegenwoordig het geval is,' maar ook betreffende de gegradueerden van de andere wapens en diensten. Die meening berust namelijk op de volgen de overwegingen. Wanneer men de artikelen 7, 8, 9 en 13 dor Rechtspleging hij de landmacht leest, ontwaart men daaruit, dat wanneer in een garnizoen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 103