103 prijs der muildieren bedroeg f 2100; met de vracht voor geleiders en dieren, de uitgaven voor voeder en liarnachementsstukkenbeliepen de onkosten ongeveer 5000. "Volgens mededeeling van den Nederlandse-hen Consul-Generaal in. Chinazonden, indien muildieren bij scheepsladin gen van 80 a 90 stuks, direct per zeilschip naar Batavia werden ver zonden, waartoe in de maand December dc meeste en beste gelegen heid bestond, de transportkosten per stuk niet meer dan ongeveer f 90 bedragen. De muildieren kwamen, met uitzondering van een, dat door de reis eenigszins geleden had, doch na drie weken volkomen hersteld was, in goeden welstand aan. De hoogte bedroeg van 1,28 1,34 M. De dieren waren gemiddeld 5 tot 6 jaar oud. De robes waren verschillend als koolzwartvaalzwartreebruinrood- en blauwschimmel. Het mede gebrachte voeder bestond uit hooi en eene soort boonenkoeken. Het draag- zadel is geheel van hout vervaardigd; het bestaat uit een vóór- en een achterboomtwee zijbladen en twee stegenen is voorzien van een dik kussen, bestaande uit op elkander genaaide vellen van eene vilten stof. Hierbij behooren twee, door gebogen stukken hout verbonden draag manden. Het hoofdstel heeft eenige overeenkomst met een stalhalster; aan de hakstukken zijn lange houten scharen bevestigd, waaraan een eind touwdat als longe dienst doet. De hoefijzers kwamen in gedaan te nagenoeg overeen met de bij ons gebruikelijke; de takken waren evenwel langer en langs de ballen van den hoef naar boven omgebogen de ijzers waren aan binnen- en buitenkant met twee nagels bevestigd. De uit Syrië ontboden muildieren kwamen ook in 1876 aan. Zij waren (zie vorig verslag) te AlexancLrette voor ƒ2200 aangeschaft; de prijs van de mede toegezonden liarnachementsstukken bedroeg f 300, terwijl allo onkosten tot Port-Said f 3075 beliepen. Het transport van Port-Said naar Batavia kwammet eene premie van 50 voor elk gezond overge bracht dier, op 1800 te staan, en door het langdurig verblijf op eerst genoemde plaats (door gebrek aan scheepsgelegenheid als gebrek aan bergruimte) klom het totaal der uitgaven op ongeveer 8200. Het aantal geleiders bedroeg 4. De muildieren haddenop een na dat echter spoedig herstelde, door de reis niet geleden. De taille varieerde van 1,26 1,33 M; de ouderdom van 56 jaar. Ook bij deze dieren liepen de robes zeer uiteen, als gitzwart, vaalzwart, donkerbruin, vaalbruinroodvoszwart-, rood- en blauwschimmel. Als voeder was stroo en gerst medegegeven. De draagtuigen waren van zeer primitieve constructieTwee kruisen uit gebogen takken vervaardigd en met dwarshoutjes vereenïgddienden als draagbok, wordende de last met stroppen aan de korte bovenarmen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 112