106 het materieel zouden zijn aan te wenden. Uit de proeven bleek, dat die tuigen in hoofdzaak voor het dragen van affuit en vuurmond geschikt waren en dat deze daarmede ook desnoods getrokken zouden kunnen worden. Bij marschen van niet te langen duur over vlak, doch geacci denteerd terrein, bleek het materieel ook voor de Syrische muildieren niet te zwaar te zijn. Verlichting der draagtuigen en eene eenigszins ge wijzigde inrichting, waardoor do opgeladen last zoo laag mogelijk kwam te liggen en bij liet trekken van het kanon de trekkracht aan strengen word uitgeoefend, kwam noodzakelijk voor. De kwestie der in de tuigen aan te brengen wijzigingen was op het einde van 1878 nog hangende; doch de muildieren werden voortdurend geoefend in het dragen met de bestaande tuigen. Omtrent de in 1878 in het paardentuig aangebrachte wijzigingen valt aan te teekenen, dat de van de handsche zadels zijn vervallen en door paksingels vervangen. Deze bestaan uit een smal kussentje met lederen bladen, voorzien van twee singelstooten, een strengkoker, ophoudstoot, een haamstoot, een mantelzakkussen en twee singels. De zitting der rij- zadels wordt voor het gemak van den ruiter breeder en vlakker en de knoop lager gemaakt, terwijl aan den hefter een schuineren stand wordt gegeven. Het zadel krijgt dus meer den vorm van het Engelsclie zadelmaar de omstandigheiddat de stukrijders over het algemeen vooral die van kleinen lichaamsbouw de voorkeur geven aan het model-zadelwaarin ze, door het kortere zitvlak, een vaster zit hebben, is de reden, dat deze wijziging niet op de rijtrekzadels is toegepast. Geen „Beknopt Overzicht" is in de laatste jaren wellicht zoo belangrijk geweest als het hier aangekondigde door de mededeelingen betref fende de aanschaffing van stalen achterlaadgeschut voor de veld- en berg- batterijen. Het voorstel daartoe werd gedaan door den toenmaligon Ko lonel dor Artillerie Boumeester. Men weet reeds met welk gevolg. Reeds worden in Europeesche militaire tijdschriften, als de „Revue d'Artillerie," en de „Militaire Spectator," eene beschrijving gevonden van dat nieuwe Kruppsche geschut, zonder vermelding evenwel, dat het voor het Indische leger van Nederland is! Daar spoedig in dit tijdschrift een opstel over dat geschut zal worden geplaatst, laten we hier de mededeelingen uit het „Overzicht" met alle gerustheid achterwege. De lezer oordeele later zelf, in hoeverre we al dan niet goed handelden. Omtrent de inspectie der draagbare wapenen bevat het „Overzicht," ditmaal, voor den infanterieofficier weinig belangrijks; de wijzigingen en proeven, waarvan het verslag gewaagt, zoo als van het vetten van pa-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 115