DE STALEN PROEFBATTERIJEN INDISCHE YELD- EN BERDARTILLERIE. Bij het nagaan van de „Beknopte overzichten der proeven en oefeningen, welke m de laatste tien jaren bij de Artillerie van het Nedeflandsch-Indische leger zijn gehouden, springt het duidelijk in het oog, dat het zoeken naar een goeden vgirmond voor de Indische veldartillerie het gewichtigste vraagstuk mag heeten, waarvan in dat tijdsverloop de oplossing werd gezocht. De pogingen, in dat opzicht in het werk gesteld; de proeven, met dat doel genomen; de voornaamste overwegingen, welke geleid hebben tot het niet aannemen van een der beproefde stelsels, zijn alle in die „Beknopte Overzichten" opgenomen en zeker door velen met belang stelling gevolgd. Toor die lezers echter van het „Indisch Militair Tijdschrift,' die met m het bezit zijn van de bedoelde overzichten, zal het wellicht, ook na hetgeen daaromtrent reeds in de 2de afle vering van den vorigen jaargang van dit tijdschrift voorkomt, niet overbodig zijn, eene korte geschiedenis te geven van hetgeen te dien aanzien werd verricht. Bij de reorganisatie der veld- en bergbatterijen in 1872, waarbij de veldbatterijen uitsluitend met het bronzen getrokken kanon van S™ op de eenigszins gewijzigde vroegere 6 SY veldaffuit werden uitgerust, werd reeds het beginsel aangenomen, dat alle veldbat terijen vuurmonden van hetzelfde kaliber zouden bezitten, en dus het denkbeeld van zware en lichte veldbatterijen, die vroeger bestaan hadden, opgegeven. Men was daartoe gekomen door de overweging dat het lichte veldmaterieel te weinig in gewicht en dus in beweeg baarheid met het zware zou kunnen verschillen om de mindere vuuruitwerking te wettigen. VOOR DE 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 122