-- 115 correspondentie gaf, uithoofde van de moeilijkheid van aanschaffing en het reeds verouderde sluitsijsteem van het Pruisisch kanon", aanleiding om dit te vervangen door een bronzen achterlader van' 7™,5 kaliber, die onlangs bij de Italiaansche veld-artillerie was ingevoerd en waarvan in de tijdschriften met veel lof melding werd gemaakt. Het gewicht van dien vuurmond bedroeg 305 KG. Met die kanons, die in het laatst van 1874 en in het begin van 1875 in Indië aankwamen, werden tevens affuiten uitgezondendoch het bleek al dadelijk, dat van eene invoering van deze laatsten nooit sprake zou kunnen zijn. De Italiaansche affuit toch weegt, onbepakt, 370 KG. en de Oostenrijhsche 420, terwijl het gewicht van de Indische veldaffuit slechts 290 KG. bedraagt, zoodat eene invoering van eene der vreemde affuiten met het beginsel van verlichting der veldartil lerie ten eenenmale in strijd zou zijn; bovendien leverde de spoor breedte, die veel grooter was dan bij onze veldaffuitendaartegen een onoverkomelijk bezwaar op. Terstond werd dan ook den Directeur van den Artillerie-Constructie winkel opgedragen, een paar van onze veldaffuiten zoodanig te wij zigen, dat zij voor het vervoer en de beproeving van de vreemde kanons bruikbaar waren, of daarvoor eene nieuwe affuit van over eenkomstige gedaante te construeeren. Nadat men daarin bij den Artillerie-Constructie winkel alleszins voldoende was geslaagd, werden de buitenlandsche kanons in 1875 en 1876 vergelijkend met het Indische kanon van 8-- Veld beproefd. Die beproeving, waarvan het verslag in de „Beknopte Overzichten" van 1875 1878 in details is opgenomen, leidde tot de volgende resultaten: Ten aanzien van de juistheid van het schot en het nauwkeurig luisteren naar correctie zijdelings en in opzethoogte, zoowel als ten aanzien van het bestrijkende der banen en de eindsnelkeid van het projectiel, munt het Italiaansche kanon ver boven de beide andere uit; het eigent zich voorts zeer goed voor het hooge boogschot en bezit een voldoend kartetsschot. Een technisch bezwaar, dat bij een der twee Italiaansche kanons voorkwam namelijk het wegbranden van het brons langs den verbrandringleverde geene reden tot ver werping op, omdat het bij den anderen vuurmond niet voorkwam en omdat daarin door het inschroeven van een nieuwen verbrandring bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 124