118 kerheid, dat deze vuurmond den houwitser in uitwerking aanmerke lijk overtreft, doch het komt mij voor, dat men daarmede nog verre is van de juistheid, welke men gerechtigd is van getrokken geschut te verwachten. Dit kanon mag boven onzen berghouwitser staan, men moet en kan naar miju gevoelen meer vorderen, en het is daarom, dat ik de invoering van dien vuurmond vooralsnog niet zou wen- schen aan te bevelen, maar stellig van meening ben, dat nog meer dere pogingen in het werk gesteld moeten worden, opdat de in voering van getrokken vuurmonden voor ons berggeschut gepaard ga met alle de voordeelen, welke men in redelijkheid van juistheids- geschut kan verwachten De latere invoering er van droeg dan ook een tijdelijk karak- i ter, hetgeen blijkt uit het voorkomende in het voorstel, in het laatst van 1871 daartoe aan de regeering gedaan: „dat dit kanon tijdelijk als getrokken berg vuurmond zal worden benut, tot dat men door de latere keuze van den veldvuurmond ook naar een doelmatiger bergkanon kan omzien", en moet geheel beschouwd worden als onder den drang der omstandigheden geschied, die, uithoofde van het groote belang van eenheid van projectielen, een gelijk kaliber voor het veld- en berggeschut gebiedend vorderden. Het is dan ook wel waarschijnlijk, dat de tegenwoordige ingeno menheid met het bergmaterieel meer een gevolg is van de tactische eigenschappen van lichtheid en beweegbaarheid, die het gebruik van Artillerie in de meest verschillende terreinen in Atjeli mogelijk maak ten, dan wel van de ballistische eigenschappen van den vuurmond zelf, die bij geen artillerist hoog aangeschreven kunnen staan. Moest reeds in 1870 het bovenstaande oordeel over dien vuurmond worden uitgesproken, dan behoeft niet verder te worden aangetoond hoe die in 1880 zijn tijd ten achter is, en hoezeer ook de vervan ging van dat kanon door een stalen achterlader reeds op zich zelf een dringende eisch des tijds moet worden genoemd, ook zonder nog rekening te houden met de noodzakelijkheid om de verbeteringen in het veld- en berggeschut gelijken tred met elkander te doen hou den met het oog op het bezigen van ééne soort projectielen, enz. Daar zoowel voor den veld- als voor den bergvuurmond de grootst

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 127