120 uitwerking, terwijl de gewichten zeer goed in ons kader pasten. 6. De te bezigen projectielen moeten dezelfde zijn als bij het veld geschut gebruikt worden. O. Yoor beiden: 7. Bij de constructie moet gerekend worden op het gebruik van Indisch buskruit ÏJo. 1. Dit voorstel werd door de Indische regeering bij het Opperbestuur overgebracht, en wel mocht het in het „Beknopt Overzicht" van 18761878 eene heugelijke tijding worden genoemdtoen de Minister van Koloniën Mr. Van Bossein antwoord op dat voorstel, mede deelde, dat Z. E. zich geheel kon vereenigen met het denkbeeld om de Indische veld- en bergbatterijen met stalen achterlaadgeschut te bewapenen, en dus de verlangde vuurmonden, enz. bij de firma Krupp zouden worden besteld; dat voorts bij de werkplaatsen van die firma ruimschoots gelegenheid bestond om die vuurmonden met toebehooren en detail te beproevenen dat dus na goedkeuring daarvan eene ge heel compleete veld- en bergbatterij naar Indië zou worden gezonden om aldaar in dienst te worden gesteld. Yan het oordeel, over die batterijen uitgesproken, zou dan afhankelijk worden gemaakt of ook de overige batterijen met gelijksoortig geschut uitgerust zouden wor den. De mededeeling tevens, dat de beproeving dier vuurmonden, en alles wat verder voor de uitzending daarvan moest geschieden, door Z. E. was opgedragen aan eene commissie van twee met verlof in Nederland aanwezige Indische artillerieofficieren, en wel aan den Kolonel Baedt van Oldenbar nevelt, die als oud chef van het wapen der Artillerie, en den Kapitein J. L. Van Wijhe, die als onlangs afgetreden president der commissie van proefneming, geacht konden worden, meer dan iemand anders op de hoogte van deze belangrijke kwestie te zijn, droeg niet weinig bij tot de groote ingenomenheid, waarmede die tijding van den Minister door de Indische Artillerie werd ontvangen. Als een gevolg van die beslissing des Ministers, werden dan ook voor eenige maanden eene compleet uitgeruste veld en bergbatterij, afkomstig uit de fabriek der firma Krupp te Essen, in lndië aangebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 129