121 De veldbatterij bestaat uit: 6 kanons met affuiten en voorwagens 1 reserveaffuit met voorwagen, 1 smidswagen met voorwagen. De bergbatterij bestaat uit: 6 kanons met affuiten, 1 reserveaffuit, 12 draagbare munitiekisten 1 draagbare smidse. Om de vele belangstellenden, die door hun verblijf buiten Batavia met m de gelegenheid zijn, dit materieel te bezichtigen, eenigermate daarvan op de hoogte te stellen, wil ik trachten, daarvan eene be schrijving te geven, en wél eerst van het veld- en daarna van het bergmaterieel. Het geheel dient tot het schieten van puntgranaten, puntgranaat- kartetsen en kartetsen en tot het werpen met eerstgenoemd projectiel. Voor eene nadere beschouwing zullen succesievelijk de volgende punten behandeld worden: a. De vuurmond. Deze is geheel van gietstaal vervaardigd en bestaat uit eene kern buis, die van de monding tot het sluitstuk loopt, en eene mantelbuis, die het achterste gedeelte van de kernbuis tot voorbij de tappen omgeeft. De as der tappen ligt met die der ziel in hetzelfde hori zontale vlak. Het kaliber bedraagt 7cm,5het gewicht 235 KG. Uitwendige gedaante. Het kanon wordt verdeeld in het kamer stuk, bevattende het achterste vierkante gedeelte met den daaraan sluitenden cilinder, het conisch^tappenstuk en het conische langeveld. In het achterste vierkante gedeelte, waarvan de hoeken en kanten afgerond zijn, vindt men de ligplaats voor het sluitstuk, waarvan het voorvlak loodrecht staat op de as der ziel, terwijl het achtervlak daarmede naar rechts convergeert; de uitsnijding en het gat met moer voor den opzet; een gat met" moer' voor de klemschroef van den op- HET VELDMATERIEEL.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 130