124 Rondom de opening, waarmede de hefboom over de spil van de sluitschroef geschoven wordt, bevindt zich, even als om het gat in de wigplaat, eene ringvormige kraag met daar voor uitstekende sectorvormige nok, die eveneens een middelpuntshoek van 60° heeft. Bij geheel gesloten vuurmond blijft tusschen de beide nokken een sector van 60° openzoodat de hefboom in de tegenovergestelde richting 180° omgedraaid kan worden, voor dat de nokken tegen elkaar stooten; bij die omdraaiing komt het sluitstuk ongeveer lcm naar buiten en verkrijgt de sluitschroef den stand, waarbij het sluit stuk verder uitgetrokken kan worden. Het draaien van den hefboom tengevolge van schokken bij het rijden wordt belet door een pal, die bij gesloten vuurmond tegen de nok van den hefboom steunt. Daar de pal, wanneer de vuurmond niet geheel gesloten isop de nok van den hefboom valt, en dus in dat geval niet geheel neergelaten kan worden, dient de pal tevens tot controle van het goed gesloten zijn van den vuurmond en wordt daartoe vóór ieder schot neergelaten en vóór het openen van het sluitstuk weêr opgericht. Eene palveer belet het uit zich zelf neer slaan of oprichten van den pal, wanneer deze opgericht of neerge slagen is. Het geheel uittrekken van het sluitstuk wordt belet door de zund- gatschroef, waarvan het onderste, in de ligplaats van het sluitstuk uitkomende gedeelte vat in eene groef, aangebracht in den bovenach- terkant van het sluitstuk. Wanneer het einde van deze groef tegen de zundgatschroef stuit, bevindt zich eene cirkervormige doorboring in het rechter gedeelte van de wig, laadgat, juist tusschen den laadtrechter en de ziel en geeft gelegenheid tot het inbrengen dei- lading. In het voorvlak .van de wig vindt men de ligplaatsjïnet de stift, die <deze laajtate belet in hare ligplaats te draaien. Het rechter zijvlak van de wig is rond bijgewerkt. Eindelijk heeft de wig eene met koper gevoerde doorboring voor het zundkanaal. De afsluitring is een Broadwell-ring van eenigs- zins gewijzigde doorsnede; het bolvormig rondoppervlalv is met den zelfden straal beschreven als dat van hare ligplaats in den vuurmond bij het plaatsen wordt de ring los in zijne ligplaats gesteld en door het inbrengen van het sluitstuk vast daarin gedrukt. In normalen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 133