126 lust in het daarvoor bestemde kanaal, dat van boven verwijd is etl eene moer heeft tot het aanbrengen van een messingen kokertje. Inwendig bevindt zich in het kanaal een stalen klemplaatje, waar tegen de klemschroef van den opzet drukt. De opzet heeft op het rechter zijvlak eene verd'eeling in 1000st3 deelen van de richtashet platte achtervlak is bestemd voor eene verdeeling voor het granaatvuur van 100 tot 100 M. met eene on derverdeeling voor 50 M; het linker zijvlak is bestemd voor eene dergelijke verdeeling voor het granaatkartetsvuur; deze beide laatste verdeelingen zijn echter met het oog op de waarschijnlijk in Indië verschillende opzethoogten voor dezelfde afstanden als in Europa voorloopig niet aangebracht. "V ooi het onderzoek der vuurmonden is een stel visiteerinstrumen ten bijgevoegd, waarvan de beschrijving als voor den lezer van minder belang achterwege gelaten wordt. b. De affuit De affuit weegt 260 KG. en bestaat uitde as met toebehoorentwee raden, twee zijwangen met 5 verbindstukken en drie vereenigings- bouten, twee tangarmen, het staartbeslag met oogbout, de riehttoe- stel, de richtspaak en het beslag. De as met toebehooren. De as is van gietstaalin het midden cilindrisch, doch buiten de zijwangen kegelvormig; de asarmen zijn zwak kegelvormig, hebben eene geringe storting en zijn bij het uiteinde van lunsgaten voorzien. De achterasschijven worden gevormd door de oogen van de tangarmen, de vóórasschijven zijn voorzien van haken voor de ophoudreepen en reiken met een opstaanden rand over de bronzen naaf om liet indringen van vuil te belettende noo- dige lederen schijven zijn aangebracht. De lunzen worden opgesloten. met spieën en deze weder door lunsriemen tegen uitvallen beveiligd. In de as zijn op sommige plaatsen insnijdingen voor beslagdeelen aangebracht. De radenDeze zlJn van hetzelfde type als die van het tegenwoordige Zie voor de beschrijving en vooral voor de teekeningen van eene affuit Van het zelfde tijpe het „Handboek voor officieren der Artillerie" van Seijffardt en Van Pesch, 1ste „Bijvoegsel", bladz. 162.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 135