127 Indische veldmaterieel, d. i. met bronzen naaf, losse houten speken houten velgen en een ijzeren radband. De speken zijn hier echter allen dooi bouten tusschen de platen van de naaf opgesloten. In de naven zijn twee ringen van hard brons aangebracht, die als naaf bus dienentusschen de beide ringen blijft eene ruimte open die de smeerkamer vormt. Yan den buitenkant van de naaf loopt een smeerkanaal naar de smeerkamer, welk kanaal door een schroef- tap gesloten wordt. De naven zijn aan de binnenzijde van het rad van een ijzeren slijkring voorzien. Het gewicht van een rad be draagt 43,5 KG. De zijwangen. Deze zijn van gietstaalplaat vervaardigd en heb ben omgezette flenzen. Zij zijn onderling verbonden door vijf ver bindstukken en drie vereenigingsbouten en het staartbeslagzij loo- pen tot aan het tweede verbindstuk evenwijdig en daarna naar elkander toe. De ruimten tusschen het 3de, 4de en 5de verbindstuk zijn van onderen door eene bodemplaat en van boven door eene dek plaat met scharnier en overval gesloten en vormen zoo een ijzeren kistje, dat bestemd is voor het opnemen van eenige gereedschappen tot bediening en tot onderhoud van het sluitstuk. Het 4de verbindstuk is dus bij gesloten gereedschapskistje niet zichtbaar, doch ver deelt de inwendige ruimte daarvan in tweeën. De zijwangen zijn verder voorzien van ligplaatsen voor de tappannen en de aspannen, welke beiden m hunne ligplaatsen door klinkbouten op de omgezette flenzen be vestigd zijn. De tapdekplaten zijn aan den eenen kant scharnierend en worden aan de andere zijde opgesloten door eene ronde spie, die loodrecht staat op eene plaat met handvat en sleutelgatvormige opening. De plaat wordt door middel van die opening over een opgerickten wervel geschoven en daarmede tevens de tapdekplaat door den spiebout geslotende wervel valt omlaag en belet het van zelf opengaan der tapdekplaten. De as wordt in de aspannen bevestigd door asdekplaten, die eveneens van den eenen kant scharnierend zijn en aan de andere zijde dooi een schroefbout met moer opgesloten worden. lei hoogte van het 3(,L verbindstuk zijn buiten tegen de zijwangen platen met scharnierbouten voor de tangarmen aangebracht. Yerder vindt men binnen tegen de zijwangen de tappannen voor de aswaarom

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 136