129 dan haar achteruit te trekken, van den pinbont te lichten en voorover te laten vallen. DericUtoestel bestaat uitde beweegbare stelschroefmoerde dubbele stelschroef met draaiwieltje en de vork. De beweegbare stelschroef moer is van brons en beweegt zich om eene horizontale as, die met twee tappen rust in tappannen, welke aan de binnenzijde der zijwan gen uitkomen. J De dubbele stelschroef bestaat uit eene uitwendige en eene inwendige schroef; de uitwendige schroef met linkschen draad beweegt zich in de stelschroefmoer en is zelve een holle cilinderdie inwendig eveneens van eene moer voorzien is en van boven een draaiwieltje draagt-de inwendige schroef met rechtschen draad beweegt zich in de moer van de uitwendige schroef. De vork wordt gevormd door twee stalen stangen, die non de een, zijde van „ogen voorzien en daarmede over den 1- vereenigingsbout geschoven zjn; deze belde stangen zijn aan het andere einde door een bont scharnierend met den kop van de inwendige stelschroef verbonden zoodanig dat zij deze beletten te draaien om hare as. Wordt nu hei raaiw,eitje bewogen, dan draait de uitwendige stelschroef om hare as en beweegt zich daarbij op „f neêr in de stelschroefmoer; de in wendige stelschroef kan die draaiende beweging niet volgen door de stangen van de vork en moet zich dns mede op „f „eêr bewegen in de moer van de uitwendige stelschroef en wel, ten gevolge van den omgekeerden schroefdraad, in dezelfde richtingdaar in het eene geval de schroef en in het andere geval de moer gedraaid wordt. Door het draaien aan het draaiwieltje krjigt men dus eene dubbele uitwerking De beweegbaarheid van de stelschroefmoer in verband met de schar nierende verbinding va» de richtzool met den kop van de stelschroef oorzaak, dat de as van de stelschroef in lederen stand van den vuurmond normaal blijft op de as der ziel. Bij het ineenzetten van den richttoestel moet men er op let- en dat de stand der schroeven ten opzichte van elkander juist daar men anders de grootste te bereiken elevatie niet geven kan 611 den Juisten stand het gemakkelijkst door eerst de inwendige stelschroef zoover mogelijk in de uitwendige te draaien, daarna deze laatste zoo ver mogelijk in de stelschroefmoer te doen 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 138