- 143 bevindt. De frontmai'sch nu is de inleiding tot den aanvaloefeningen in het doen van lange, rustige frontraarschen zijn dus gebiedend nood zakelijk. Echter zijn gelukkig de dagen voorbij, toen nog de vol maaktheid gezocht werd in het nauwkeurig bewaren der richting en der tusschenruimtenin het afbakenen der lijn van bataille en het daarop onbewegelijk stil staan. "Wel moet bij een frontmarsch zooveel mogelijk ieder onderdeel gesloten blijvenhet komt er echter minder op aan of het ééne paard iets vóór het andere is, mits het geheel een gesloten troep vormt; men moet dus een frontmarsch nooit van terzijde beoordeelen, maar steeds van voren. Het gevecht der Cavalerie wordt hoofdzakelijk en in den regel geleverd te paard en met de blanke wapens; bij uitzondering te voet en met de vuurwapenen. Het gevecht nu met het oog op de gevechtsorde wordt onderscheiden in gesloten en verspreid gevecht. Naar de formatie worden de aanvallen onderscheiden in die in: in linie in linie, in echelons in colonne en als fourageurs. Allen hebben vóór- en nadeelen. De meeste voordeelen bezit ontegenzeggelijk de aanval in linie, vooral tegen Cavalerie, d. w. z. niet op ééne lijn, maar, zooals hij tegenwoordig geschiedt, op twee liniën of bij grootere afdeelingen op drie liniën. We willen een oogenblik stil staan bij den aanval als fourageurs, welke men geene eigenlijke formatie van aanval zou kunnen noemen, maar die in Indië dikwijls de aanvalsvorm zal zijn. De aanval als fourageurs wordt gebruikt: ft. tegen Artillerie (hetgeen in Indië zelden zal voorkomen) b. bij vervolging van een vluchtenden vijand (hierbij treedt snelheid op den voorgrond; hij zal dus tegenover een Inlandschen vijand bijna altijd voorkomen); c. tegen infanterie-tirailleurs op de vlakte, om dezen onder den voet te rijden of tot verzamelen te noodzaken (zal dus ook herhaal delijk voorkomen) d. bij schijnaan vallendit echter meer met het oog op Europeesche

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 152