144 toestanden, zooals verkeerde handelingen, ontijdig vuren, enz. uit te lokken; en e. als inleiding tot een aanval van gesloten troepen op Infanterie en als inleiding tot eene charge op Cavalerie. De schrijver der recensie in het „Indisch Militair Tijdschrift" heeft blijkbaar het oog op cavalerieaanvallen tegen Inlandsche Infan terie; want op bladz. 493 zegt hij: „Ageerde de Cavalerie op Celebes met de andere wapensdan chargeerde zij op den vijand, nadat deze door de Infanterie uit zijne beniings was verdreven, om hem van zijne terugtochtslijn af te snijden; de Artillerie volgde dan de beweging der Cavalerie en mitrailleerde op de vluchtelingen." Daardoor komt hij tot beschouwingen over den aanval in linie en de uitvoering er vanterwijl Lahure de formatie in echelons aangeeft als de meest geschikte tegen Cavalerie. Naar onze meening had dus in deze gevallen met vrucht gebruik gemaakt kunnen worden van den aanval als fourageursaangezien de toestand geheel overeenkomt met dien, in punt b. aangegeven. Lahure zegt: „Nous attaquions généralement en échelons." Hierdoor moet niet worden verstaan de aanval in echelonszooals die in ons reglement bedoeld wordtdaal de uitdrukking „en échelons" door Lahure gebruikt wordt om aan te duiden, dat eenige afdeelingen, op welke manier ook, achter elkander staan. Het zal dus wel eene opeenvolging van aanvallen geweest zijn van afdeelingen eener colonne, waarvan er ééne als reserve werd gebruikt. We hebben dus, het volgende lezende, recht te veronderstellen, dat de aanvallen in colonne zijn geschied, te meer daar ook in het oude reglement eene opstelling van de pelotons in echelons in een escadron niet bestond. Het nieuwe reglement schrijft dit ook niet voor; alleen zou men daaronder kunnen brengen den schuinschen marsch met afdeelingen. De aanval in colonne nu heeft de meeste nadeelende aanval in linie met reserve is steeds te verkiezen. Lahure heeft dus kleine afdeelingen opeenvolgend laten chargeeren en eene reserve achter gehouden. Deze wijze van aanvallen, waarvan het nut ons twijfel achtig voorkomt, werd wel eens te Salatiga uitgevoerd. Het hoofd, 2e en 3e peloton van een in colonne met pelotons staand escadron voerden achtereenvolgend den aanval uit, en het laatste peloton bleef

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 153