153 Plaat no. 6. Ten behoeve der 2e expeditie tegen Atjeli werden drie magazijns- barakken voor de Militaire Administratie, door den Luitenant-Kolonel der GeDie J. Ph. Ermeling ontworpen, medegenomen. De inrichting dezer gebouwen is op de teekening voorgesteld en vereischt weinig nadere toelichting; de vorm der gebouwen behoeft echter eene bijzondere verklaring. Men had noodig eene goede voorziening in de dadelijke behoefte aan magazijnsruimte en een magazijn, dat ook later voorloopig bij onze vestiging in Atjeh kon blijven dienen. De ontwerper had dus in het oog te houden, dat de magazijnen van semi-permanenten aard zooveel mogelijk beveiligd tegen diefstal en brandgevaar moesten zijn, doch op het strand in Atjeh met den meest mogelijken spoed moesten kunnen worden opgericht en zoo noodig verplaatst. Veiligheidshalve werd alzoo gerekend op geheel houten gebouwen met ijzeren dakbedekking ten behoeve der absolute lekvrijheid. De belangrijkste factor van het plan was natuurlijk eene gemak kelijke en hooge opstapeling der magazijnsgoederen, waardoor, was zij mogelijk, met eene minimaal oppervlakte van gebouwen zou kun nen worden volstaan. Y oor deze opstapeling de noodige stellingen en de daarmede over eenkomende hooge gebouwen mede te nemenging natuurlijk niet aan. De ontwerper kwam dientengevolge op het denkbeeld, een stelsel van stellingen zóó te maken en te verzwaren, dat deze het dak, voor hare indekking noodig, naar behooren konden dragen. De stellingenop 2 of meer meters van elkander los op den grond geplaatst, dienen tevens als zijwand en geven voldoenden steun aan het afzonderlijke dakboven den gang door de tusschenruimte aan geboden, gelegd. In het belang van gemakkelijke plaatsing en van groote stijfheid is niet het gewone gordingstelsel, maar het gebintstelsel voor het geraamte dezer magazijnen verkozen, waardoor alles, wat naar YI. DE MAGAZIJNSBARAKKEN. Dit stelsel werd door den ontwerper reeds vroeger voor de houten gebouwen te? Zuider- en Ooster af deeling van Borneo met goed gevolg ingevoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 162