159 langs den grooten weg de lijn passeerde, waardoor de rook door den 2en waarnemer te laat gezien werd. 3e afstand. Deze afstand, met den ketting gemeten, bedroeg 1645 M. Alhoewel de verkregen resultaten over het algemeen vrij gunstig te noemen zijn, verdient het opmerking, dat bijna alle waargenomen af standen in vergelijking tot de gemeten te klein zijn, en dat, hoe grooter de afstanden worden, hoe gunstiger ook de resultaten zijn. Het ontstaan van die fout wordt toegeschreven aan de omstandig heid, dat, nadat het sein tot het doen van een schot gegeven is, de waarnemer in meer gespannen toestand wacht op het oogenblik van het zien van den kruitdamp en dus meestal te laat den teleme ter zijn loodrechten stand zal doen aannemen, als zulks het geval is bij het afwachten van het geluid, wat eenige secunden later volgt, alsdan overtuigd zijnde van het bestaan van het schot. Dat de resultaten gunstiger zijn, naarmate de afstanden grooter worden, is duidelijk, daar de tijdruimte tusschen het zien van den kruitdamp en het hooren van het schot ook met de afstanden toenemen, en men dus kalmer den telemeter behandelen kan. Ongetwijfeld zullen bij meerdere oefening de resultaten nog aan merkelijk gunstiger worden, en zal dat instrument met vrucht te bezi gen zijn, niet alleen voor kustmeting, maar ook voor de meting van groote rivierenwaar met lange slagen gewerkt kan worden. Op grond hiervan werd voorgesteld, met de kustmeting van Deli speciaal een paar opnemers te belastendie, ieder voorzien van een geweer en telemeter, gezamenlijk werkende, elkander aldus kunnen controleeren. Omtrent die kustlijnopmeting, waarvan de juistheid gedeeltelijk is kunnen getoetst worden aan de meer binnen 's lands verrichte opneming en aan eene rechtstreeksche kustmeting met den ketting over een af stand van ruim 30 Java- palen, werd het ondervolgende gerapporteerd. Yan af de monding der Tamiang-rivier tot aan die van de Serdang-rivier bestaat de kust bijna over hare geheele lengte uit le waarnemer. 2e waarnemer. le schot 1650, 2° id. 16371 3e id. 1650, le schot 16371, 2e id. 1650, 3° id. 1650,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 168