160 zachten, donker grijzen trachietmodderwaarover het voor den op nemer, zonder gevaar, niet mogelijk is te gaan slechts hier en daar treft men zeer kleine gedeelten zandgrond aan, onvoldoende in afme ting, ten einde door meting dier gedeelten met den ketting deze als eene controle voor de metingen met den telemeter te kunnen bezigen. De controle over dat gedeelte der kustlijn bestaat dan ook in meer in het binnenland verrichte weg- en riviermetingen, waarvan de resulta ten, zooals straks blijken zal, zeer bevredigend kunnen genoemd worden. Eene zuivere toetsing van een gedeelte der kustlijnopneming aan die door rechtstreeksche meting, door den meetketting tot stand gebracht, is verkregen van af de woning van den Heer Van Angelbeekop den rechter oever der Serdang- rivier vlak aan het strand gelegentot aan de baak, door een opzichter der le klasse bij zijne kustmeting aan de mon ding der Bedagei- rivier geplaatst, een afstand van ruim 30 Java- palen bedragende, welk gedeelte der kust geheel uit zandbodem bestaat en waar langs zich een voetpad bevindt, door de Maleijers begaan wordende. Van uit dit laatste punt de kust verder in zuid-oostelijke richting volgende tot aan de monding van de Asalian- rivierbestaat zij weder, op enkele kleine gedeelten na, geheel uit den reeds hier boven ge noemden trachietmodderzoodat ook dat gedeelte met geen ketting te meten was, en dientengevolge met betrekking tot dat stuk geene controle-meting kon worden gedaan. Een groot gedeelte der kustmeting, met den telemeter verricht, is dus op tweeerlei wijze kunnen gecontroleerd worden le door rechtstreeksche meting van een, tusschen vaste punten ge degen gedeelte der kustlijn met den ketting, welke als afdoende kon beschouwd worden; en 2° door meer in het binnenland verrichte weg- en riviermetingen, die, hoewel geene zuivere controle opleverende, toch het hare kunnen bij brengen tot het constateeren der bruikbaarheid van den telemeter, en ter aanbeveling van het gebruik van dat instrument door de offi cieren der Marine, bij het vluchtig opnemen van baaien, reeden, kust lijnen, enz., waarbij waarnemingen op den vasten wal niet mogelijk zijn. Zoo als hierboven gezegd is, kon slechts een gedeelte der kust, en wel van de Serdang- tot de Bedagei-rivierrechtstreeks met den ketting gemeten worden. Deze arbeid werd verricht, en de meting in

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 169