7 - blijft zeer wenschelijk en hoogst nuttig, maar het los te maken van de Marine, zou o. i. gelijk staan met geheele opheffing van het terecht zoo hooggeschatte corps, dat juist door zijn verband met de Marine zulk eene groote mate van zelfstandigheid bezit en eene zoo eervolle plaats in de Nederlandsche krijgsmacht bekleedt. (pagina 259, IYe verslag.) Is er te veel gezegd, toen beweerd werd, dat bij de plannen tot oprichting der Nederlandsch-Indische brigade weinig rekening is gehou den met de mogelijkheid om een genoegzaam aantal soldaten te krijgen Reeds daarom alleen zou men mogen aannemen, dat de beschuldiging van eenzijdigheid bij de beoordeeling van de zaak gegrond is. Yerder moet nog opgemerkt worden, dat alle kunstmiddelen om soldaten te erlangen en nog des te meer, wanneer het Europeanen betreft voor het Indische leger als ten hoogste verderfelijk, on- practisch, onstaatkundig en uiterst nadeelig voor 's lands schatkist moeten gebrandmerkt worden. "Welke zijn die kunstmiddelen? In de eerste plaats die, waardoor we in 1875 en de volgende jaren zulk een stortvloed van vreemdelingen in het leger bekwamen. Strafte dit kwaad zich zelf ook Ja, tot onze schande waren wij, Nederlanders aloude voorstanders der vrijheid, banierdragers der slaven-emancipatie wij, vrije mannen in merg en nieren, genoodzaakt, onze soldaten als gevangenen naar Indië te transporteeren, om in het kanaal van Suez hen met geladen revolvers voor desertie te behoeden. Wij waren genoodzaakt, te dulden, dat velen dier vrij willigers, met valsche papieren in dienst gekomen, in het leger bleven, om niet een groot gedeelte onzer Europee- sche militairen, die zooveel geld gehost haddennaar Nederland terug te zenden. Een schitterend voorbeeld was al te sprekend om het hier niet in te lasschen. Twee Belgenvroeger aan elkander onbekend, kwamen in Indiè aan, met volkomen gelijkluidende papieren. Ge boorteplaats datum van geboortenaam van de ouders, hunne voornamen, in een woord alles was gelijk, zoodat men werkelijk een volkomen dubbelganger kon aanschouwen. Wij waren genoodzaakt, een aantal militairen, die wegens hunne lichamelijke ongeschiktheid De geachte schrijver neme kennis van de brochures van officieren der Mariniers en hij zal eene andere meening zijn toegedaan omtrent de mogelijkheid om van dat corps Indische brigade te maken, Ï^edactiig

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 16