162 kregen. Zelfs de aanwijzing der magneetnaalden liet bij de van een kompasje voorzien instrumenten niet te wenschen over. Primitief be stond er bij de aansluiting van Koewala besar met de kustlij n wel is waar eene fout van 135 M. [de opdracht der kustlijn te lang zijnde] doch bij nader onderzoek bleek er eene vergissing te hebben bestaan betref fende het aansluitingspunt nabij Tandjong-koewala besar. De opne mer had namelijk zuiver aan dien hoek aangesloten, aangezien er, ter wijl hij zich aldaar bevond, juist vloed was, hetgeen met een ande ren opnemer niet het geval was, die, bij laag water aldaar zijnderuim 100 M. op het oog geschat hebbende, meer noordwaarts het standpunt moest nemenhierdoor bleek dus de primitief bevonden fout werkelijk niet te bestaan, en verkreeg men hierdoor de betrekkelijke zekerheid, dat beide metingen zeer goed verricht waren. Bij de in dezen veelhoek gedane binnenlandsche metingen tot samenstelling des veelhoeks werd door den opnemer mede van den telemeter gebruik gemaakt bij de metingen der Besitanbaai-kust en der Salahadji- en Tamiang-rivieren. De zoo volkomen juiste sluiting van dien veelhoekook in verband met de noordlijn, geeft voor dat gedeelte voorzeker een zeer gunsti- gen uitslag voor de metingen der kustlijn en rivieren met behulp van den telemeter. Op bijna hetzelfde gunstige resultaat der kustme- ting met behulp van den telemeter kon gewezen worden bij de sa menstelling van veelhoek Y. Veelhoek V. In dezen veelhoek diende de wegmeting van den „Boom" te Laboean-Deliover MedanPatoembahTandjong,-Ma- rawaEstate Genoky tot Sërdang (woning van den Heer Van An gelbeekaan de monding der Serdang- rivier gelegen) als controle voor die kustlijn. Deze kustlijn, gemeten en in kaart gebracht, bleek bij de samenstelling van dien veelhoek 1 mM. of 100 M. te lang te wezen, welke fout voor de helft over beide metingen is verdeeld geworden. Veelhoek II. Bij de samenstelling van dezen veelhoek was er eene fout bij het aansluitingspunt te kampong Besitan, groot 450 M. of 4J- mM. De meting der lijn Langkat- rivier van kampong Bag anaan de monding gelegen, tot „Boom" Klambirvan hier over land naar kampong Besitanvérvolgens de rivier afwaarts, langs de zuidkust der Besitan-baai tot Tandjong-Sioel, diende tot controle der kustlijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 171