163 - van den opnemer. In de veronderstelling verkeerende, dat die fout in de met den telemeter opgemeten kustlijn moest gelegen wezen, werd een andere opnemer opgedragende lijn Besitan over Tandjong- Sioel tot de monding der Babalan-rivier, en dezelfde opnemer, de kustlijn van af dat punt tot kampong Bagan op nieuw te meten uit welke hermetingen bleekdat er primitief eene fout gemaakt was in het gedeelte, door dezen hermeten, van 200 M. in het voordeel van de bestaande fout. De hermeting van den anderen opnemer gaf hetzelfde resultaat als de vroeger verrichte meting van dat ge deelte. De bestaande fout van 450 M. werd door deze hermeting dus op 250 M. gebracht, die hoogstwaarschijnlijk in de wegmeting Klambir- Besitan dan wel in hare opdracht moet gelegen zijn. Aange zien deze voetpadmeting uit 1600 azimuthen bestaat, en de toe stand van dat weinig begaan en dikwerf moeilijk te vinden pad van dien aard isdat eene hermetingdie acht dagen arbeid eischt, wellicht toch geen afdoend resultaat zou geven, werd die fout over den geheelen afstand verdeeld, in verband met de reeds gedane en voor dien weg gedeeltelijk dienende controlemetingen der Babalan- en Gobang-rivierendie dat pad in tweereeds bij die wegmeting verkregen punten snijden. I eelhoek III. Het resultaat der kustmetingdienende tot samen stelling van veelhoek III, was weder gunstig. Wel bestond erbij de samenstelling van dien veelhoek primitief eene groote fout van 700 M., doch in de wegmeting Timbang-LangkatStabat, „Boom" Klambirdie met den weg „Boom" Laboean-DeliMedan, Timbang- Langkat en de Langkat- rivier tot controle der kustlijn van dien veel hoek dienen moest, werd eene fout gevonden van 400 M., ont dekt door de meting van den wegdie van Hamperan-Peraq naar Stabat gaat. Na redres van deze foutbleef dus nog over, eene betrekkelijk geringe fout van 300 M. te redresseerenwat voor de helft over beide metingen verdeeld werd. Bij de samenstelling der verschillende veelhoeken werd natuurlijk de miswijzing der magneetnaalden van de verschillende bij de metin gen gebezigde instrumenten steeds in rekening gebracht. Uit het hier boven vermelde resultaat der kustmeting, met den teleme ter van Le Boulengé verricht, waarbij controle is uitgeoefend door

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 172