i 64 ëene rechtstreeksche meting van een gedeelte der kust door middel van den meetketting en door meer binnenlands verrichte weg- en riviermetineenis gebleken, dat die afstandmeter zeer bruikbaar is voor de kust- en riviermetingenzoodat dit instrument wel aan te bevelen is voor de Marine, aan wie dikwerf het vluchtig opnemen van baaien, reeden, kustlijnen, enz., wordt opgedragen. Omtrent de gebruikte telemeters wordt nog het volgende aangeteekend. In de beschrijving dier instrumenten komt o. a. voor, dat het onmogelijk is, in de buis, waarin het klosje zich beweegteene luchtbel te doen ontstaan. Bij twee der gebezigde instrumenten is het voor gekomen, dat, ten gevolge der warmte, het vocht in a. zich uitzet tende en in d. overgaande, bij de wederafkoeling dier instrumenten, er zich een luchtbel in het gedeelte a. der buis voordeeddie toen op geene andere wijze is kunnen verdwijnen dan door verwarming, in warm water, van het afgeschoten klein gedeelte d. der buis alwaar zich eene luchtbel b. bevinden moet, doch zich toen van daar naar het gedeelte a. verplaatst had. De oorzaak hiervan moetvermeent a. men, gezocht worden in de omstandigheid, dat het koperen afslui tingstuk c. niet voldoende met watten omwikkeld is. Gelukkig werd het ontstaan van die luchtbel bij tijds door een opnemer bij zijne kustmeting en ook door den Kapitein Voorsluijs van Elk, bij zijne gedane meting van Serdang tot Labocan-Deli, ontdekten werd de zich in a. voordoende luchtbel op de hierboven aangegeven wijze naar d. verdreven. Die opnemer heeft zelfs gedurende zijne kustmeting, bij den telemeter met koperen omhulselde luchtbel in a. verdreven door verwarming in de hand van het gedeelte d., wat toen bij de telemeters met houten omhulsel en lederen bekleedsel nog niet is beproefd geworden, doch hoogstwaarschijnlijk ook mogelijk zal wezen. Het zal dus, naar vermeend wordt, bij het aankoopen dier instru menten alvorens ze aan te nemennoodig wezente onderzoeken of door verwarming van het gedeelte de luchtbel b., na weder afkoeling van dat gedeelte, zich daarin verplaatsen zal. Het onderzoek aldus is zeer eenvoudig en kan strekken tot verkrijging van instru- D 7 O 6U

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 173