167 plaatselijke besturen of daartoe te benoemen personen, severe rechei-ches behoort te laten doen naar de deserteurs, welke zich als dan nog in de steden en dorpen zullen bevinden. Zij moeten worden gearresteerd, over- gebragt naar het eiland Texelof eene andere te verkiezene plaats, al waar zich eene militaire commissie moet bevinden, ten einde de identiteit der voorschrevene deserteurs te erkennen, en daarna ze bij eene wettige uitspraak, voor de dienst der kolonie te bestemmen. Men durft zich vlei- jen, dat indien deze mesure met sévériteit, en zoo veel mogelijk op alle plaatsen te gelijk, wordt uitgevoerd, men nog een vrij aanzienlijk getal manschappen bij de anderen zal krijgen; en het zoude misschien niet on dienstig wezen, dat in het vervolg alle deserteurs, welke opgevat zullen worden, en zich alleen aan de misdaad van desertie, zonder verzwarende omstandigheden, schuldig hebben gemaakt, indien Zijne Koninklijke Hoog heid genegen mogt wezen aan dezelve gratie te verleenen, zulks werd geaccordeerd, met de voorwaarde, van een zeker getal jaren in de kolo niën te dienen, zonder dat zulks bij wijze van condemnatie geschiede, hetgeen altoos moet worden vermeden, als zullende eene vernedering in houden voor de troepen in de koloniën dienende. (3) Dit zal altijd het voordeel hebben van de desertie te verminderendan weldie nog in zeker opzigt nuttig te doen zijn. Vierdens. Zoude de generale wervingdan weldesverkiezendeeene bijzondere werving moeten worden gechargeerd om zoo veel mogelijk manschappenhetzij inboorlingendan wel vreemdelingenvoor de Oos- tersclie bezittingen aan te nemenen ter aanmoediging daarvanzoude het handgeld van deze manschappen tot op dertig guldens moeten worden gebragt. Ze behoorden te worden geëngageerd voor den tijd van acht jaren, wanneer men kan rekenen, dat, in gewone tijden, een man onge veer zes jaren in de koloniën zal dienst presteren. Het moet eene der heiligste verpligtingen van het Gouvernement in In- die zijn, om in gewone tijden de manschappen, wier tijd van dienst zal zijn verstreken, des begeerende, weder naar het vaderland terug te doen keeren, maar daar zulks vele onkosten veroorzaakt, moet men trachten, hen uit te lokken, om aldaar te verblijven. Ten dien einde, zoude kunnen worden vastgesteld, dat de reëngagementen in Indiëvoor niet langer dan voor zes jaren zullen wezen, en buiten het gewone handgeld zoude aan ieder mandie een eerste reëngagement aannamkunnen worden toegelegd een stuiver soldij daags meer dan de gewone soldijen bij het tweede reëngagement twee stuivers. Doch deze uitgaaf zal altoos nog veel minder bedragen, dan wanneer men daarvoor nieuwe manschappen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 176