184 op 1500 M. ia linie 5 °/0 D v colonne 16,1 7) 1800 linie 3 colonne 9 2400 linie 0 colonne 2 en 3 Van eene sectie Artillerie in batterij werden: op 1000 M. 25 manschappen en 15 paarden getroffen. Nu is het zeker, dat in werkelijkheid het aantal treffers merkbaar minder zal zijn, maar toch voldoende om er rekening mede te houden; en nu vragen wij in gemoedehoe het moreel van een troep zal zijn, die de alles behalve opbeurende overtuiging met zich voert, eerst op 600 passen werkdadig te kunnen optreden, terwijl hij daarentegen ondervindt, dat liet vuur van de tegenpartij op de hierboven genoemde afstanden steeds meer en meer vernielend om hem henen spookt; en welk hoofd-of opper- officier zal onder dergelijke omstandigheden met eenig vertrouwen op goeden uitslag een gevecht aangaan of leiden Met het oog op onzen Indischen toestand, hebben wij eveneens aange toond, dat het wenschelijk is, dat wij zorg dragen, onzen vijand voortdu rend in bewapening te overtreffen, en zouden wij dit reeds niet meer doen, wanneer het hem gelukte, zich achterlaadgeweren aan te schaffen, daar deze wapenen dan eene grootere dracht zouden hebben dan ons voor 600 pas gewijzigd geweer. Wij laten 'dit punt dus hier rusten om niet in herhaling te vervallen. Wat nu de controle van het vuur op groote afstanden betreftzoo behoeft deze niet minder te zijn dan op kleinere. In de eerste plaats zal de gemoedstemming bij den troep op dien afstand kalmer zijn dan tegen het oogenblik, dat de beslissing meer en meer nadert; en daarbij weet toch de „Infanteristdat men op dien afstand zich eerst door groepen of sectiën inschiet, en alzoo ook tijd kan genomen worden, de opzetten te regelen. Wij twijfelen of dat op 600 pas nog wel zoo gere geld zoude kunnen geschieden. De „Infanterist zegt, dat het slaan op Duitsche toestanden niet altijd practisch is. Wij willen dat gaarne gelooven, maar wenschen toch het goede over te nemen, onverschillig van waar het tot ons komt. Is daar enboven hetgeen wij hier behandelen, een Duitsche toestand? Vindt men in Frankrijk en Oostenrijk geene vizierinrichtingen tot op 1800 1200 13 1500 6 n v

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 193