190 AANTËEKENINGEX. (1) Die benaming werd toen in officieele stukken niet gevolgd. De titel was en bleef tot 1867: Komrnandant van het leger in Ned.-Indië. Na de inwerkingtreding van Indisch Staatsblad No 127 van 1866 [instelling van de departementen van algemeen bestuur in Indië] Komrnandant van het leger en chef van het departement van Oorlog in Ned.-Indië. (2) Eene uitdrukking, welke tot ernstig nadenken had moeten leiden bij hem, die ze ternederschreef. Sterker kon de blinde militaire gehoorzaamheid van den Legercomman dant, ook aan een Gouverneur-Generaal, die geen militair is, niet worden uitgedrukt! Eene gehoorzaamheid zonder reserve in eene permanente instructie! (3) Indien de Gouverneur-Generaal is opperbevelhebber van het legeris de Leger commandant de tweede militaire autoriteit in het leger. Heeft de steller der instructie de gevolgen dezer bepaling goed kunnen nagaan? Hij, die het hoogste bevel voert, draagt ook de hoogste verantwoordelijkheid. Zoo veel te meer, wanneer onvoor waardelijke gehoorzaamheid van den tweede aan den eerste als beginsel geldt! Men heeft dan ook uit de medegedeelde instructie kunnen zien, dat niet de Legercomman dantop wien de taak rust van de verdediging onzer koloniën maar de Gouver neur-Generaal feitelijk opperbevelhebber der troepen is. (4) Bij de latere instructie van den Legercommandant zal dit artikel wel gewijzigd zijn. Anders zou het in strijd zijn met het bestaande Regeeringsreglement, waarbij het gezag van een Gouverneur-Generaal ad interim [b. v. den Yice-president van den Raad van Indië] wordt gelijk gesteld met dat van den werkelijken Gouverneur-Ge neraal. Is dat artikel niet gewijzigd in de latere instructie van den Legercomman dant, dan kunnen conflicten zich voordoen. (5) Ongelukkige redactie. De Militaire administratie, Artillerie en Genie hebben hare eigene chefs. "Waarom maakt dit artikel den Legercommandant bovendien tot Hoofdintendant en Directeur der Artillerie en Genie? Dan had hij, met het zelfde motief, chef over de Geneeskundige dienst moeten zijn! (6) Deze bepaling is nooit opgevolgd. Uit volstrekte noodzakelijkheid werd daar van, stilzwijgend, in menig opzicht afgeweken. De Artillerie, Genie, Militaire admi nistratie en Geneeskundige dienst werden gesteld onder zelfstandige, verantwoordelijke chefs, die met het „Militair Departement" correspondeerden en daarvan bevelen ont vingen, hetgeen een gezond beginsel was. (7) Ongelukkige opvatting van den eiscli, waaraan eene instructie voor één, bepaald, persoon moet voldoen. Indien men eene instructie voor den Legercommandant sa menstelt, gaat het niet aan, daarin tevens te zeggen wat de Chef van den Generalen staf doen en laten moetMaar behalve dat, volgt uit deze bepaling, dat niemand in het leger zelfstandig is. De Legercommandant draagt, behalve zijne verantwoorde lijkheid, ook nog die van andere chefs. En daarbij moet hij blind gehoorzaam zijn aan den Gouverneur-Generaal, ook als deze geen militair is. Kan het slechter? (8) In afwijking van deze bepaling, werd de Topographische dienst overgebracht bij de Directie der Genie, waaronder zij tot 1 Januari 1874 behoord heeft. (9) "Wederom is er in eene instructie voor den Legercommandant sprake van het-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 199