193 13 doeleinden, buiten de formatie van het veldleger, bij Gouvefnements-besluit opgericht moeten worden? Zoo ja, dan is dat een zeer goed beginsel, dat sedert niet meer wordt toegepast. (17) Eene vreemde bepaling in eene instructie voor den Legercommandant! Waar om wordt hier de Hoofd-intendant der Militaire Administratie afzonderlijk en niet in art. 2 genoemd? Zijne zoogenaamde instructie is in Staatsblad No 46 van 1833 te vinden, (18) Eene zeer goede bepaling, die in Indië ook met opzicht tot het departement van Marine behoorde toegepast te worden. De Commandant der Zeemacht in Indië verkeert tegenover den Minister van Marine in eene geheel andere verhouding dan de Commandant van het Indische leger, die geheel onafhankelijk is van den Minister van Oorlog. Toch bestaat de mogelijkheid, eene bepaling te provoceeren, die den Com mandant der Zeemacht verbiedt, in reclitstreeksche officieele correspondentie te staan met den Minister van Marine, zonder dat de Gouverneur-Generaal daarvan inzage verkrijgt, hetgeen in strijd is met het Regeeringsreglement. Yroeger was het den Chef van den Generalen staf vergund, in reclitstreeksche officieele correspondentie te staan met den Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Koloniën, Die abnormaliteit heeft opgehouden. (19) Dit heeft niet meer plaats. Het legerbestuur in Indië staat in geenerlei be trekking met het Ministerie van Oorlog. In vele opzichten zou die niet in het belang van het Indische leger zijn. Indien de Minister van Koloniën slechts zorg draagtdat hij een paar kundige Indische officieren als militaire adviseurs bij zijn departement plaatst, kunnen de militaire belangen van Indië uitstekend behartigd worden. Staats rechtelijke verhoudingen tusschen de Nederlandsche en Indische legers behoeven niet gezocht te worden. De vondst zou bovendien practisch weinig waarde hebben. Aan een innig verband tusschen beide legers valt niet te denken; aan samensmelting nog veel minder. Leve echter de broederschap tusschen officieren van den zelfden Koning! (20) Depót van Oorlog is eene aan het Fransch ontleende uitdrukking. In België, zoo wel als in Frankrijkbestaat er onderscheid tusschen depót de la Guerre en mi nistère de la Guerre. Het depót de Ia Guerre is de afdeeling Generale staf, archief, kaartendepót, enz. (21) Dit is voor het departement van Oorlog in Indië nooit toegepast. Men heeft geen officier, maar een militair ambtenaar, archivaris, voor dat archief ver antwoordelijk gesteld. (22) In dit artikel wordt van commandant van het leger en niet van commandant van de troepen gesproken. Men zou daaruit opmaken, dat deze uitdrukkingen voor den ontwerper der instructie synoniem zijn. Dit is echter het geval niet, zoo als blijken zal. (23) Een nieuw bewijs, dat de commandant van het leger afhankelijk is van eene hoogere militaire autoriteit. Wie is echter die persoon? De Gouverneur-Generaal? Deze is bijna altijd geen militairDe ontwerper der instructie [Generaal Van den Bosch] heeft zich zeiven en zijne plannen voor het krijgswezen voor oogen gehad, maar er niet aan gedacht, dat personen vergankelijk, maar instructiën permanent zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 202