196 AANTEEKENINGEN. (24) Deze alinea vorderde ernstig nadenken. Men had toch niet te doen met Ge neraal Van den Bosch, maar met den Gouverneur-Generaalonverschillig of hij al dan niet militair is. Wel heeft men ook den civielen Gouverneur-Generaal opperbevel hebber van het leger gemaakt, maar aanvoerders van een leger -worden niet geimpro- viseerd of voor vijf jaren hij regeeringsreglement gedecreteerd. (25) "SVat kan er dan zoodoende van de macht van den Legercommandant overblij ven? Dan is hij niet meer dan gewoon chef de bureau! (26) Eene explicatie, die op (25) klopt en van beteekenis is. (27) Waartoe zuinigheid al leiden kan! Wat in deze alinea staat is onzin. (28) 'tïs merkwaardig, dat deze instructie, waarin de rechten en plichten van den Legercommandant zoo slecht afgebakend zijn, nog eene kwart eeuw na de heer schappij van Generaal Van den Bosch bestaan heeft! Ware zij, zoo als dat behoorde, in het Staatsblad van Ned.-lndïè opgenomende critiek zoude wel gezorgd hebben, dat ze eerder was verdwenen. Vergelijkingen waren dan. gemaakt met de toenmalige instructie van den Britsch-Indischen legercommandant, die aan ieder soldaat van Engeland bekend kan zijn; terwijl in het Ned.-Indische leger de oudste generaal na den Legercommandant met die instructie volkomen onbekend is, en daarin geene ge heimzinnigheden staan, die iedereen niet mag weten. Waarom heeft men dan deze instructie en de daarop volgende steeds diep geheim gehouden? Was het om verge lijkingen met de zoo veel betere Britsch-Indische instructie, en dus critiek op een staatsstuk van zeer problematische deugdelijkheid onmogelijk te maken? Eene aan gelegenheid van groot gewicht, b. v. de staat van oorlog en beleg, wordt in deze instructie niet eens besproken! De Commandant van het Leger, niet de Gouverneur-Generaalmoet den titel voeren van opperbevelhebber van het leger (commander in chief). De Gouverneur-Generaal heeft dien titel niet noodig, omdat alle oppergezag toch in hem berust als's Konmgs vertegenwoordiger. Is hij geen militairdan is die titel in moeilijke omstandigheden voor hem een bezwaar. Is hij militair, dan kan het gebeuren, dat hij jonger officier is dan de Legercommandantzooals het geval was met de Generaals Be Koek en Van den Bosch, toen deze Gouverneur-Generaal werd, waardoor gene als Legercom mandant aftraddat toen en het kan later weder gebeuren niet in het belang van den staat was. De Generaal-Majoor Michielsniet alleen een der kundigste bevel hebbers, die het leger in deze gewesten mocht tellen, maar ook een der kundigste civiele bestuurders, waarop Indië bogen kon, schreef in zijne „Memorie over de In dische legerformatie" o. a. „Het kan in het militair oogpunt wel iets bevreemdend voorkomen, dat niet aan den kommandant der troepen in Sederlandsch-Imlimaar wel aan den Gouverneur- Generaal de titel van Opperbevelhebber wordt toegekend; nog te meer, daar zulks niet kan bijdragen tot de waardigheid, noch tot de attributen van laatstgenoemden Imogen Landvoogd, die, den Vorst in deze gewesten vertegenwoordigende, steeds de oppermagt en rang zoude behouden boven de opperbevelhebbers van land- cn zeemagt. Edoch, wat meer gevoelig het militair gemoed moet kwetsen, is het lage standpunt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 205