genomen om hen ten ernstigste van de waarheid te doordringendat hun ne emigratie naar een land in de verzengde luchtstreek medebrengt voortaan hunne leefwijze te regelen naar de gezondheids-voorschriften, die de inboorling ons dagelijks te aanschouwen geeft, op de noodzakelijk heid om de voeding naar de Indische leefwijze in te richten, hen te wijzen op het hoofdproduct van den Indischen bodem, dat de weldadige natuur aan den mensch geeft om zijn organisme in dit warme klimaat in stand te kunnen houden? Zeer weinigen onder de nieuwelingen zien dat ernstig inen in Inclië aangekomenwordt door hen veelal op de welwillende raadgevingen te dien opzichte minachtend nêer- gezien. Zij luisteren niet naar de vermaningen van ondervindingrijke landslieden, die reeds ettelijke jaren in het vreemde land doorbrach ten, die hun den weg willen wijzen om gezond te blijven, maar stooten op domme wijze en met verwaande eigenzinnigheid die raad gevers van zich af. En dan gaan de ongelukkigennaar hunne meening, nergens opbeuring of vrienden vindende, naar het jenever paleis om de kennis te hernieuwen met den ouden vriend uit het vaderlanddie hen niet zal bedriegenzij kennen elkaar reeds sinds lang; de zeker te volgen bedwelming, dat geschenk van dien ouden vriend, zal hen verlossen van het gevoel van verlatenheid en ook van de muskietenplaagdie hen bovendien nog met onwederstaanbare nachtelijke kwellingen aangrijnst. Voortdurende dronkenschap, een ellendig gevoel van heimwee, diepe verachting voor alles wat Indië betreftdoen den man allengs tot het laagste peil van gevoel dalen. In dien toestand wordt alles door hem aangegrepen om zich te ver lossen van de zes verschrikkelijke jarendie hij nog zoude moeten doorworstelen; desertie, diefstal, insubordinatie of wel zelfmoord, schijnen hem daartoe de beste kansen te bieden, Nog zeer onlangs zagen we een vijftal Europeesche soldaten, die zich daarom het gezichts vermogen hadden benomenéén hunner had zelfs den moed gehad, zich met eene naald in het oog te steken! Zij zijn met paspoort naar Nederland teruggezonden, omdat de wet tot dusverre nog geene straf op zoodanige handeling stelt. Het is te hopendat het niet meer noodig zal worden. Andere voorbeelden laten we achterwege. Natuurlijk komen ook velen der nieuwelingen goed terecht. Dit zijn gewoonlijk de meer ontwikkelden, zij, die in Nederland een

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 20