204 moet gezocht worden in eene nauwlettende zorg voor de levende strijd krachten. _ln de aanvoering zocht men maar al te zeer den besten waar borg voor overwinningen; welk oordeel niet alleen onjuist, maar ook gevaarlijk is, omdat het gewoonlijk gepaard gaat met miskenning, ja zelfs met verguizing van bekwame mannen. Men verliest daarbij uit het oog, dat kundige en energieke aanvoerders in de eerste plaats bruik bare troepen behoeven om te overwinnenwant al moge zulk een be velhebber met ongeoefende troepen somtijds tegenspoeden voorkomen, op den duur zal die troep, gebruik makende van ruwe kracht en brutaal geweld, het onderspit delven voor een uitmuntend leger, aangevoerd door een chef, die het vertrouwen geniet. Al die onophoudelijke wijzigingen in reglementen en administratief be heer, al die veranderingen in opleiding en verdere vorming van kader en officierenal die verbeteringen in bewapening en uitrustinghoe nut tig op zich zelve ook, hebben zeer weinig te beduiden, ja leveren vele nadeelen opwanneer de geoefendheid en de discipline van een te eeniger tijd samen te roepen leger onvoldoende blijft. In de ure des gevaars zal men dan bemerkendat de geest der Nederlandsche natie goed is dat mannen, met moed en kracht bezield, zich zullen vereenigengereed om te vechtenmaar niet om een verdedigingsoorlog te voeren, waarin de bekwaamheid van elk individu de goede uitvoering waarborgt, vooral naarmate slechts een kleiner aantal personen gebruikt kunnen wordenterwijl dan alleen door een hoogen graad van geoefend heid en van discipline het moreel niet of minder gedrukt zal worden. Doch voor goede oefening is geld en verzwaring van aan de bevolking- op te leggen lasten noodig. Zoo bijv. kan de verplichte persoonlijke dienst, welke bij de grondwet niet is verbodenworden ingevoerdmaar welke minister van Oorlog zal, zonder hierbij nog het uitgebrachte votum van 30 Juni 1873 in aanmer king te nemenhet daarvoor gevorderde besluit kunnen erlangen en durven contrasigneerenzonder overtuigd te zijn, dat de Kamers dit zouden goedkeuren; want, en dit wordt door de militaire specialiteiten in Nederland dikwerf over het hoofd gezien, de heerschappij van het beginsel van zelfregeering is in de laatste 30 jaren in de zeden zoowel van de dijnastie als van het volk geheel opgenomen. Bovendien, de verplichte persoonlijke dienst schept op zich zelve geen goed georganiseerd legermaar kannaar onze meeningslechts dienen als middel om daartoe te geraken. Door haar kan en moet veel ten gunste van verpleging en onderhoud veranderd wordenen wordt de

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 213