213 Elke Grondwet voldoet langzamerhand niet meer aan de behoeften van het oogenblik, zoodat veranderingen daarin noodzakelijk worden; vooral wanneer zij, zooals al onze Grondwetten, naar één model is gemaakt, dat niet paste voor het karakter van ons volk. Maar dat herzien levert groote moeilijkheden op, zooals de geschiedenis der laatste 100 jaren, gedurende welke grondwetten in verschillende lan den bestaan, duidelijk aantoont, en voorzeker de schaduwzijde is van eene Grondwet. Yooral de voorzichtige Hollander schuwt verandering, laat zich niet leiden door enkele personen, hoeveel gewicht deze ook mogen hebben, en wikt, weegt en berekent, vooral waar het materieele belangen betreft, dikwerf zóó lang, dat het streven naar volmaaktheid en de moei lijkheid om de traagheid te overwinnen, zeer vele nadeelen opleveren. Is een al te streng vasthouden aan de letter niet wenschelijk bij elke wet, in het bijzonder is dit om voormelde redenen het geval bij onze Grondwet, welke zonder raadpleging der geschiedenis van 17971848 onverstaanbaar is. Eene historische interpretatie, in verband gebracht met bestaande toestanden, is daarom eene vereischte. Wel is waar zou dit eenigszins minder het geval kunnen zijn bij de artikelen van het defensie-hoofdstuk; want het juist bepalen en vaststel len der zware lasten, aan de ingezetenen op te leggen in vredestijd voor de handhaving der onafhankelijkheid van Nederlandis meer noodig dan voor elkander beginsel, in de Grondwet nedergelegd; hoe minder vrijheid tot afwijking bestaat, zonder daarom uitvoerig te worden bij het vaststel len der bepalingen, des te geringer zal de druk zijn voor hen, die de Jasten moeten dragen; terwijl men daardoor minder vrees behoeft te koes teren voor verandering bij eene door de toestanden noodzakelijk geoor deelde herziening. Doch ons achtste hoofdstuk heeft nooit voldaan; en ongetwijfeld zal nu, na de vele veranderingen tijdens de vredesjaren, waarin Indische bijdragen en Nederland's welvaart partijschappen deden ontstaan, ten nadeele van het behoud onzer nationaliteit even als dit in de laatste helft der vorige eeuw het geval wasen waarvan de nadeelen zoo ruimschoots zijn ondervonden eene herziening van dat hoofdstuk, om daardoor zwaardere, doch meer gelijkmatige lasten, in het belang van Nederlands onafhankelijkheid, op de ingezetenen te leggen, moeilijker zijn dan ooit, en achten wij haar op dit oogenblik ook niet mogelijk, hoezeer wij van de noodzakelijkheid er van overtuigd zijn. Zeer juist zegt de oud-Minister van Oorlog Den Beer Poortugael op bladz. 24„Eene regeering moet niet bij het volk noch bij het kie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 222