216 In liet tweede stuk der aanteekeningeu behandelt de schrijver dan ook eerst de eindcijfers der ontvangsten en uitgaven, de daaruit volgende overschotten en het vraagstuk der bijdrage aan 't moederland, om daar na in het zelfde stuk nog over te gaan tot de financiëele geschiedenis van het Hoofdbestuur in Indië en de Landmacht. In het derde stuk worden daarna als inleiding tot de financiëele ge schiedenis der Zeemacht in Indië de noodig geachte denkbeelden en his torische feiten ten beste gegeven. Daar de schrijver de gegevens, welke daartoe noodig waren, niet al leen put uit de (officieële) „Koloniale Verslagen" en „Begrootingen van Nederlandsch-Indiëmaar tevens uit tal van standaardwerken en van niet gedrukte bescheiden, die door verschillende Ministers ter zijner beschikking werden gesteld, zoo worden den lezer tevens tal van we tenswaardige feiten medegedeeld, die tot nog toe niet algemeen bekend waren. Deze korte opgave van den rijken inhoud der aangekondigde „Aantee- keningen" zal, bij de wetenschap, dat de Heer De Waal de schrijver is, voldoende zijn om die door het Ned.-Ind. officierscorps met belangstel ling te doen ter hand nemen. Niet alleen toch zal het die ten zeerste waardeeren als eene mededeeling der besluiten, die een oud-minister en oud Indisch hoofdambtenaar, na eene gezette studie uit de politieke en financieele geschiedenis van Ned.-Indië gedurende de laatste jaren meent te moeten trekken, maar tevens zal het die begroeten als een werk, dat ook anderen zal opwekken, om over den tak der Indische huishouding, waaraan zij hunne krachten wijden, hunne denkbeelden mede te deelen en dat zoo op nieuw den stoot kan geven tot een op feiten gebaseerd grondig onderzoek naar de beginselen, waarvan bij het beheer onzer ko loniën in het algemeenen bij dat van eiken tak der Indische huishouding in het bijzonder, in den vervolge moet worden uitgegaan. Voor het leger is in het bijzonder dat hoofdstuk der Aanteekeningen" meer direct van belangdat de Landmacht behandelten verder die ge deelten der andere hoofdstukkenwaarin de verdediging van Java be sproken wordt. Den rijken inhoud van'schrijvers „Aanteekeningen" hier in beschouwing te nemen, zou, daargelaten; dat ons daartoe de tijd ontbreektde grenzen eener boekaankondiging overschrijden; doch wij uiten den wensphdat de onderafdeelingen van legerbeheer, die de Heer De Waal in zijne studiën behandelt, door anderen achtereenvolgens grondig zullen worden bespro ken. Ons zij het vergund, hier eenige kwestiën ter sprake te brengen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 225