226 - Dan blijven er voor Midden-Java over: Europeanen. Totaal minderen. 6 veldbataljons 5 batterijen 3J- escadrons 1980 3358. 316 333 661. 546. 120. 600. 1 compagnie sapeurs 60 Yan de buitenbezittingen 250 2939 5285. Ruim 5000 man, waarvan slechts 3000 Europeanen, zullen dus bet palladium van Ned.-Indiê, bet centrum van Midden-Java, moeten verde digen en tot ondersteuning daarbij kunnen rekenen op 4000 man hulp troepen. De lessen, uit den oorlog van 1811 getrokken, toen de hulp troepen de af deelingen van bet eigenlijke leger in bare vlucht medesleep- ten, de ondervinding in Atjeh opgedaan, waar de Madoereezen alles be halve voldeden, maken het raadzaam, de hulptroepen niet naast het staande leger te doen optreden, maar ze afzonderlijk den strijd te doen voeren, door ze onder goede officieren voorwaarts van onze stellingen in het binnenland tegen de operatielijn van den vijand te laten ageeren. Wan neer zij daarbij goed optreden, kunnen zij zeer groote diensten bewijzen, daar zij den vijand zullen noodzaken, zich tot beveiliging van etappe posten en operatielijn aanmerkelijk te verzwakken, terwijl wanneer zij op de vlucht slaan, zelfs zonder dat van weder verzamelen sprake kan we zen, het moreel der troepen van het eigenlijke leger daardoor niet ge schokt Wordt. Ruim 5000 man combattanten dus in onze centrale stellingen. Zonder pessimist te zijn, kan men wel nagaan, dat dit cijfer onvoldoende is, ook al schat men den vijand niet op 25000 man. Wanneer de spoorwegen op Java echter gereed zijn, kunnen, zoodra men de overtuiging lieeft, dat de hoofdmacht des vijands werkelijk voet aan wal heeft gezet, en naar het binnenland voortrukt, de troepen uit Oost- en West-Java naar Midden-Java aangetrokken worden, wijl dan toch de zege of nederlaag in Midden-Java alles beslist, hetzij de vijand, al dan niet, zich nog van Batavia of Soerabaja meester maakt. Overweging zou het echter verdieneneen bataljon Infanterie en eene sectie Artillerie zoowel te Soerabaja als te Batavia achter te laten, ten einde te belettendat de bemanning van eenige schepen zich van die plaatsen meester maakt. In 1811 was in onze centrale stelling te Meester-Comélis bijna liet dubbele van die macht te vinden. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 235