238 - ger inoeteil Weerstand bieden. Zelfs als het leger versterkt wordt met 6 bataljonskan men daar slechts over ruim 9400 man beschikken j eene macht, die onvoldoende is om hot vijandelijk leger met hoop op goed ge volg slag te leveren. Laat ons nu aannemen, dat op voorstel van den Legercommandant be paald wordt, dat de hoofdmacht van ons leger in Midden-Java zal sa- mentrekken, en de zetel van het bestuur na het uitbreken van den oor log naar Midden-Java wordt verplaatst. Bij eene opstelling van het leger, zooals wij dat vroeger in dit tijdschrift hebben voorgesteld (zie den jaargang 1880, I) zijn dan in Midden-JavaTjilatjap niet medegerekend5285, in West-Java 2577, en in Oost-Java 2077 man vereenigd. Bezetten nu de troepen in Midden- Java stellingen in het centraal-gebergteen de hulptroepen vooruitge schoven punten, ten einde 's vijands communicatielijnen te bedreigen, dan zal de vijand, wanneer hij te Samarang landt, en wij, ook door het ver nielen van bruggen, enz., de noodige maatregelen genomen hebben om zijn marsch te vertragen, eerst eenige dagen laat ons stellen drie a vier na zijn oprukken van Samarang tegenover onze positiën staan, die men 2i marschdag in het binnenland kan kiezen. Daardoor kan men nu ook de troepen uit Oost- en West-Java aantrekken, en zal men, wat getalsterkte van het eigenlijke leger aangaat, in dezelfde omstandighe den verkeeren, als aan de kust bij Batavia. Ilier heeft de vijand echter eenige moeilijke marschdagen achter den rug, en eenige bivakken, waar in hij herhaaldelijk gealarmeerd is. Hier heeft hij een paar etappeplaat sen te beveiligen, en moet hij zijne convooien beschermen, terwijl wij, voor het grootste deel in het binnenland en dus in eene gezonde streek opge steld, bij 's vijands aanval nog weinig verliezen zullen geleden hebben. In alle opzichten zouden wij dus onder gunstiger omstandigheden slag leveren, zelfs al stellen wij ons niet veel voor van den weerstand dei- hulptroepen in het voorterrein, wanneer de vijand ook nu de hoofdmacht van ons leger tot object nam. Wij behandelden echter hier het operatieplan van den vijand, dat in de gegeven omstandigheden ons de meeste voordeelen biedt. Het zwakke punt der verdediging ligt in het blootgeven van Batavia. Landt toch de vijand met overmacht in de nabijheid der hoofdstad, dan kunnen de daar opgestelde troepen niet anders doen dan, nadat zij den vijand vruchteloos weerstand hebben geboden, in de richting van den spoor weg naar het binnenland terugtrekken. Indik 's hoofdstad valt dan in handen van den vijand, en deze zal on-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 247