242 ging van een lichaam, waaraan zekere snelheid wordt medegedeeld, en waarop slechts ééne kracht, met name de zwaartekracht, werkt. Yan zijne berekeningen trachtte de Artillerie van de 17e eeuw partij te trekken. In dien tijd kwam het werpen van bommen in zwang, en het bleek maar al te vaak, dat de bestaande worpstabellen geheel onvoldoende waren. Het werk van Blondel: „L'art dejeter les bom- bes, Paris 1683" is het klassieke werk van dien tijd, waarin de pa rabool-eigenschappen uiteengezet worden met het doel om voor de prac- tijk van dienst te zijn; schootstafels echter heeft Blondel niet gegeven. Eerst in het midden van de 18dc eeuw gaf de parabolische theorie aanleiding tot het samenstellen dier tabellen, welke in toepassing kwa men bij het gebruik van mortieren. Dat men zoolang gewacht heeft met het berekenen dier tabellen, moet voornamelijk geweten worden aan de groote onnauwkeurigheid, waarmede de proeven over worps verheid, snelheid, enz., genomen konden worden, tengevolge van on voldoende instrumenten. Daarbij kwam het algemeen verbreid be grip, dat de werking van den luchtwederstand een allergeringsten invloed had op de baan en geheel te verwaarloozen was, in verge lijking van de zwaarte der projectielen. Dit blijkt uit hetgeen in „L'histoire de l'Académie des sciences," 1707, pag. 123, daaromtrent geschreven staat, n. 1. „II ne parait pas que l'on ait présentement rien a désirer sur la pratique de eet art (celui de lancer les bombes). Peut- être seulement pourrait on encore perfectionner l'instrument qui sert a pointer la pièce ou le mortierMais la géométrie étant quitte, pour ainsi dire, envers la pratique est en droit de pousser plus loin la speculation et de donner quelque chose a la simple curiosité, quand l'utilité est satisfaite.Hierbij komt nog, dat de wiskundi gen van dien tijd niet in staat waren om de werking van den luchtwederstand analytisch in berekening te brengen. In BélidoPs „Bombardier frangais ou nouvelle méthode de jeter les bombes avec précision" Amsterdam1734) vindt men de eerste schootstafels, die uit de parabolische theorie zijn afgeleid geworden. Het ballistisch probleem echter was gedurende dien tijd een groote stap vooruitgegaan. Het was Newtondie, na in 1687 eene theorie over den luchtwederstand te hebben opgebouwdop wiskundigen weg de beweging naging van een materieel punt in eenige weêrstand

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 251