543 biedende middenstof. Indien de beweging verticaal geschiedde, loste hij het vraagstuk van de beweging opin de beide onderstellingen, dat de weerstand evenredig is aan de enkele en aan de tweede macht der snelheid. Het onderzoek naar de beweging van een stoffelijk punt, hetwelk onder zekeren elevatiehoek wordt opgeworpen, is door hem ingesteld geworden in de onderstellingdat de weerstand van de lucht evenredig is aan de eerste macht der snelheid, in het 2de boek zijner „Principia"; hij geeft echter toe, dat de luchtwederstand die wet niet volgt, dat zijne geleverde berekeningen en beschouwingen niet overeenkomstig kunnen zijn met de waarnemingen. De twee vergelijkingen, die Newton geeft ter bepaling van de ho rizontale en verticale ontbondenen der snelheid op eenig willekeurig oogenblik zijn lineair van de lste orde en met constante coëfficiënten; de twee onbekenden komen gescheiden voor, zoodanig, dat de twee vergelijkingen onafhankelijk van elkander worden opgelost. Dit is niet meer het gevalindien de weerstand evenredig aan het vierkant van de snelheid gesteld wordt; alsdan komen de twee onbekenden in beide bewegingsvergelijkingen, die niet meer lineair zijn, voor, en het is slechts door eene speciale combinatie te verkrijgendat de variabelen gescheiden en de vergelijkingen tot kwadratuur gebracht kunnen worden. Het is te verwonderendat Newton het ballistisch probleem niet opgelost heeft in deze laatste onderstelling omtrent den luchtwe derstand. Euïer geeft daarover zijne verwondering in een zijner werken te kennenaangezien Newton veel ingewikkelder analytische vraagstukken opgelost heeft. In hetzelfde jaar, dat Neioton zijne onderzoekingen omtrent de beweging van lichamen in weerstand biedende middenstoffen in het 2C boek der „Principia" uitgaf, deelde Wallis (1616 1703) zijne resultaten over hetzelfde onderwerp mede in de „Poyal Society of London"Zijne oplossingen van het ballistisch probleemin dezelfde onderstellingen over den weêrstand als Newtonkan men vinden in de „Philosophical transactions." Vele geleerden in dien tijd hielden zich bezig met de analytische onderzoekingen omtrent de beweging van een punt in eene weêrstand biedende middenstof, o. a. Leibnitz (16461716), Christiaan Huijgens

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 252