246 re de 1'Académie des sciences de Paris," 1769)door Tempelhof en Francois. Borda is met behulp van de theorie der onbepaalde coëfficiënten tot de reeksontwikkeling voor de baan geraakt. Tem- pelhoffin zijn „Mémoire sur le problème balistique," behandelt bij het gestelde vraagstuk nog het gevaldat de dichtheid van de lucht veranderlijk ishetzij dat de dichtheid eene functie is van de incli natie van de baanhetzij van de lengte van den doorgeloopen boog, en ten slotte als zij eene functie is van de veranderlijke hoogte van het materieele punt boven den horizont. Uitgaande van de eindige betrekking tusschen de lengte van een boog en de inclinatiën aan de uiteindenbepaalt hij door de methode der onbepaalde coëfficiënten de reeksdie de coördinaten X en Y van de baan geeft in functie van S, den initialen hellingshoek en de initiale snelheid. De ontwik keling in reeksen van Frangois kan men vinden in „Recherches sur le mouvement des projectiles dans les milieux résistants, manus- crit de l'Ecole d'application, an XIII, pag. 134, alsmede in DidioFs „Mémoire sur la balistique, présenté a l'Académie des sciences le 17 Xov. 1S45.Opmerkelijk is het, dat dezelfde formules, ofschoon in eenvoudiger vorm, te vinden zijn in de „Ballistische Tafelnnebst einer Anleitung, etc." van F. OttoBerlin 1834, bij Dümmler. In Grünerfs „Archiv der Mathematik und PhysikBd. 46 en 47, vindt men eene oplossing door Nell, die eveneens de methode der onbepaalde coëfficiënten gebruikt om tot de vergelijking van de vluchtbaan te gerakendaaruit bepaalt hij de coördinaten der ver schillende punten van de baan, daarbij de opvolgende partieele baan- elementen beschouwende als gedeelten van parabolen met gelijken kromtestraal. In Band 22, pag. 376 vindt men van Grünert zelf eene benade ringsmethode voor de oplossing van het ballistisch probleemwelke van meer belang is voor de Integraalleer dan wel voor de beoogde oplossing, zooals de schrijver zelf erkent. Eene derde methode, door Borda het eerst gegeven, daarna door Bezoutin zijn „Cours de mathématiques", en voornamelijk weder door Legendre en Francois verbeterd, bestaat hierin, dat voor niet integrabele uitdrukkingen andere genomen worden, welke wel te jntegreeren zijnde graad van benadering hangt dus geheel af van

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 255