247 de keuze dier integrabele uitdrukkingen. Legendre geeft een voor beeld van zijne benadering in de „Exercises de calcul integral", tome I, pag. 336, waarin hij de coördinaten van de baan berekent tot op honderd duizendste deelen. Zijne methode maakt dus alle aanspraak op nauwkeurigheid, doch voor de toepassing missen zijne formules de noodige eenvoudigheid en leiden zij tot ingewikkelde berekeningen. Het blijkt uit het voorgaande, dat de analyse al het mogelijke tot de oplossing van het probleem gedaan heeftaan haar is het niet te wijten, dat de formules niet strooken met de uitkomsten der practijk. De reden daarvan ligt hoofdzakelijk in de onbekendheid met de wetten van den wederstand der lucht, welke, volgens talrijk geno men proeven geenszins de wet van het vierkant der snelheid volgt. 2. Op twee verschillende wijzen oefent de lucht invloed uit op de beweging van eenig lichaamin de eerste plaats worden de lucht deeltjes medebewogende levende kracht dier deeltjes moet in de berekening dus worden opgenomen j in de tweede plaats ondervindt het lichaam bij zijne beweging een weerstand, die het gevolg is van wrijving, van cohesie als anderszins. Newton („Principia math, phi- losophiae naturalis", Lib. II) die zich het eerst met de beweging van eenig lichaam in eene weêrstand biedende middenstof heeft bezig gehouden, bracht de laatst genoemde omstandigheid in rekening en verwaarloosde de eerste. In het geval, dat alléén de zwaartekracht op het lichaam werkte, paste hij de wet van Archimedes toe en, wat den weêrstand betreft, bewees hij, dat deze afhangt van de snelheid en afmetingen van het lichaam en van de natuur der middenstof. Yoor de bepaling van dien weêrstand staan twee wegen open, n. i. een omuitgaande van eenige hyphothese, theoretisch den weêrstand te bepalen, en de andere om langs proefondervindelijken weg tot die bepaling te geraken. Niettegenstaande de talrijke proefnemingen, gedaan met het doel om de wetten van weerstand van de lucht op te sporen, is tot op dezen dag de kennis daaromtrent weinig ver meerderd sedert Newtonen staat de wetenschap nog op hetzelfde standpunt om den weêrstand theoretisch te bepalen, als waarop New ton zich plaatste. De verschillende hyphothesep, die in de Jaatstp

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 256