250 Door middel van dezen elementairen weerstand der lucht is men nu in staat, den weerstand te bepalen tegen lichamen van verschil lenden vorm, uitgaande van de onderstelling, dat op elk element van dat deel des oppervlaks, dat blootgesteld is aan de lucht, bovenge noemde elementaire weerstand werkt. Men kan de toepassingen hiervan vinden in Maijevskïs „Traité de la balistique." Uit de theoretische beschouwing van Newton en die van anderen, op denzelfden grondslag gebouwd, volgt de wet, dat de weêrstand van de lucht evenredig is aan het vierkant van de snelheid en evenredig aa,n de projectie van het lichaam op een vlak, dat loodrecht staat op de richting van de beweging. De tweede wijze, n.l. de methode om door proefnemingen te geraken tot eene empirische wet omtrent den weêrstand, toont echter te groote afwijkingen van deze wet aan, dat zij bij baanberekeningen gebruikt mag worden, indien de snelheid van het te bewegen lichaam niet groot is. Zooals reeds vermeld is, heeft Newton ook den proefondervindelijken weg ingeslagen om den weêrstand van de lucht te bepalen; men diende daartoe de initiale snelheid te kennen, waarmede een lichaam zich in de lucht beweegt. De oudste wijze om die snelheid te meten, bestond uit de bepaling van de drachten, waaruit, met behulp der formules bij eene aan genomen wet van weêrstand, of door den weêrstand te verwaarloozen, de snelheid werd berekend. Deze wijze van snelheidsbepaling werd later door Lombard verbeterd en is door hem in zijn „Mouvement des projectiles", 1797, breedvoerig beschreven. Nauwkeuriger, doch in de toepas sing moeilijker is de berekening der snelheid uit de meting van de hoogte en den duur der klimming, welke methode Bernouilli heeft gebruikt. („Hydrodinamique", Strasbourg 1738). Nog eene andere methode, die gevolgd is geworden, bestaat in de bepa ling van de snelheid met behulp van den waargenomen duur der baanhoe korter de baan, des te nauwkeuriger zal de tijdsbepaling- kunnen zijn. Deze handelwijze werd toegepast om de snelheid van bommen te meten, met behulp van de rotatiemachine van Matthey welke door D'Antony beschreven is in zijn werk: „Examen de la

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 259