- ie zij in veel erger mate op onze medeonderdanen in Indië. Deze hebben hunne zienswijze in deze kwestie eenvoudig en duidelijk uiteengezet; en even als met onze naburen op het vaste land het geval isdiezooals ik heb opgemerkt, met het wezen en den toestand van ons leger in het moederland goed bekend zijn, zoo toonen de bewoners van Indië meer dere bekendheid met de militaire toestanden van dat land te bezitten dan wij zeiven misschien. Het aangroeien onzer militaire uitgaven in Indië is de bron geweest van veel ontevredenheid, en dit is zeer natuurlijk. Bij gelegenheid eener redevoering over Indië in 1853, merkte de heer Bright op, met het oog op de groote uitgaven, die het leger veroorzaakte, dat deze twaalf millioen pond sterling bedroegen of omstreeks evenveel als al de landelijke inkomsten van het Indische rijk. Na den opstand, toen de uitgaven in groote mate waren toegenomen, werd eene militaire commissie benoemdwier leden 11a een zorgvuldig, nauwgezet onderzoek verklaarden, dat naar hunne meening het totaal bedrag der uitgaven voor het Indische leger en wat daarmede in verband stond, teruggebracht moest worden tot omstreeks twaalf millioen pond jaarlijks. In plaats echter, dat dit geschiedde, liet men de uitgaven elk jaar aangroeien, totdat zij in 187172 tot de ontzettende som van achttien millioen pond sterling gestegen waren. En niettegenstaande deze toene mende uitgaven, is de innerlijke kracht en de machtsontwikkeling van het leger er niet op verbeterd. De gewone bronnen van inkomsten waren niet in staat, deze toenemen de uitgaven te dragen. Men had ondervonden en erkend, dat de grond belasting zóó zwaar was, als het volk rechtmatig kon opbrengen. Het Indische gouvernement was nu genoodzaakt, zich in te spannen met het zoeken naar eene nieuwe belasting. Het kwam toen op het denkbeeld, de inkomstenbelasting in te voeren, maar dit veroorzaakte zulk eene verbittering en zulken tegenstand, dat zij ten laatste ingetrokken moest worden. De slechte gevolgen, die er uit voortsprotenzullen, vrees ik, zich evenwel langer doen gevoelen; want de bewoners van Indië werden er door wakker geschud en vonden er eene aanleiding in om na te gaan, waardoor dergelijke buitensporige uitgaven veroorzaakt werden. Eene gedeeltelijke vermindering van uitgaven voor het Indische leger heeft reeds plaats gehad. In de laatst uitgegeven verslagen bedragen de uitgaven voor 1872 73 16.674170 pond sterling, de kazernes, enz. hieronder begrepen, en onder Lord Northbrookdie met militaire zaken

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 25