- O.»2' 'B' 4 ki> °.°38' P5j.) 258 De getallen zijn echter door eene interpolatie verkregen, waarbij uitgegaan is van de wet der vierkantenzij zullen dus nooit tot een zuiver resultaat kunnen leidendaarbij komt nogdat George Piobert, die de constanten-bepaling van Hutton eveneens aan een nauw gezet onderzoek onderwierpbevonddat de coefficient Tc voor groote snelheden bepaald was geworden door de geringste waarden, bij de proeven gevondenen niet door de gemiddelden der snelheden. In Piobert''s: „Mémoire présenté au concours, etc. par M. M. Piobert Morin et Diction en 1837," vindt men de volgende weerstands-for mule, die gebaseerd is op de resultaten van Mutton's proeven bij kleinere snelheden ■p TT E1 (1 0,0017 V) Y2 y (0,012 R2 0,00121) In 1839 echter was door Poncelet reeds aangetoond, dat deze for mule door Piobert afgeleid, een te grooten weerstand van de lucht gaf, aangezien bij de proeven van Hutton en bij de daarop gebaseerde be schouwingen van Piobert geene rekening was gehouden met de rotatie beweging der projectielen. Dit bleek dan ook werkelijk bij de artillerieproeven te Metz in 1839 1840 gedaan. De resultaten van die verschillende proefnemingen zijn door Ge neraal Diction samengevat in zijne „Lois de la résistance de l'air." Uit die proeven is de volgende formule voor den weerstand afgeleid: welke geldig is voor bolvormige projectielen van af de geweerko gels tot de kogels voor de grootste kaliberscl is de dichtheid van de lucht gedurende de proefnemingen en d' die bij 15° C. en bij eene barometerhoogte van 76 cM. Uit dezelfde proeven komt Paul cle St. Robert in zijn: „Du mouvement des projectiles dans les mi lieux résistants", 1859, tot de formule: Om tot eene nauwkeurige uitdrukking voor eene wet van weerstand te gerakenis het zeer zeker noodig om de snelheid te meten van een projectiel in de verschillende punten van zijne baan; nu geeft de gewone ballistische slinger aanleiding om slechts de snelheid in één punt van de baan te bepalen; de snelheid in eenig ander punt wordt

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 262