afgeleM uit dezelfde waarneming bij een ander projectiel van dezelfde afmeting, en alles zoo mogelijk onder dezelfde omstandigheden; die twee snelheden worden beschouwd als behoorende bij ééne zelfde projectielbaan. De bepaling van den weerstand, op deze snelheidsmetingen ge bouwd, is zeer zeker niet nauwkeurig; dit bleek dan ook bij baan- berekeningen van projectielen, die onder groote elevatiehoeken en gioote snelheden werden opgeworpenen gaf aanleiding tot eene nieuwe reeks proefnemingen, die in de jaren 1856 1859 te Metz ge nomen werden, waarbij de electro-ballistische slinger van Navez gebruikt werd. Door de inrichting van dezen slinger is bovenbedoeld bezwaar opgeheven, en kan men de snelheid in twee punten der baan meten. De commissie, aan wier hoofd de Kolonel Virlet stond, heeft uit de groote reeks proeven, op welker resultaten de waarschijnlijkheids rekening werd toegepast, gevonden, dat de weerstand van de lucht tegen spherische projectielen kan worden uitgedrukt door de formule t 0,000142 TT R2 CL-Vz d (de Meter en Kilogram als eenheden genomen). Tengevolge van ontdekte onnauwkeurigheden in den gang van de eerste electro-ballistische toestellen van Navezdie te Metz se- bruikt werden, zijn in 1868 1869 nieuwe proeven door de Russische Artillerie genomen te St. Petersburgwaarbij de snelheden met be hulp van twee chronographen van Le Boulengé en den electro-bal- listischen slinger van Navez werden bepaalddoor middel van deze chronographen kon een tijdsverloop van 0.10" a 0.15" gemeten worden. De electro-ballistische slinger van Navez was sedert verbeterd geworden door Vignotte, naar aanleiding van wijzigingen in het in- Het denkbeeld om de electriciteit toe te passen op de snelheidsmeting van pro jectielen wordt in het algemeen aan Wheatstone (1840) toegeschreven. De samenge stelde electro-ballistische slinger van Naves vindt men beschreven in „Application de 1 electricite a la mesure de la vitesse des projectiles, Paris, Corréard, 1853". Uitvoerig worden de electro-ballistische toestellen ook beschreven in het werk: „Etude sur les appareils électro magnétiques, destines aux experiences de l'artillerie, etc. par Martin de Brettes, capitaine d'artillerie, Paris 1854."

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 263