257 verbeterd en verkort door de interpolatie-formules van Tchebyclieff, welke men vinden kan in zijn „Mémoire sur les valeurs moyen nes," 1866. Zoolang men echter door eene vooraf gestelde wet van weerstand uit de snelheids-bepalingen geraken moet tot de waarde van den we derstand van de lucht tegen eenig lichaam, dat zich daarin beweegt, zal men onmogelijk kunnen komen tot eene absoluut nauwkeurige be paling van dien weerstand; want, door vergelijking van de theore tische baan met die, welke in de practijk wordt waargenomen, zal het steeds kunnen gebeuren, dat, door compensatie van fouten, de practijk met de theorie overeenstemt, zonder dat juist de aangenomen theoretische baan-vergelijking nauwkeurig de werkelijk beschreven baan terug geeft. Slechts één middel bestaat er om theorie en practijk te doen overeenstemmendaartoe zal namelijk de initiale snel heid en de constanten in de weêrstandswet zonder hulp van theoretische formules bepaald moeten worden, en voor elke soort van lichaam, dat zich in de lucht beweegt, afzonderlijk. 3. Zooals vermeld is, had Eider uit Robins' proeven afgeleid, dat de wet van den luchtweêrstand kan uitgedrukt worden door de formule av2 -j- bvl. Yoor de ontwikkeling der baanelementen in reeksen heeft Euler hulptabellen samengesteld, welke uitvoerig be rekend ziju geworden door den Pruisischen artillerieofficier Jcicobi; deze zijn echter verloren geraakt. Eene daarop volgende bewerking van den Graaf Von Gravenitzvoorkomende in zijne Abhandlung von der Balin der Geschützkugeln," Rostock1764, moet in vele opzichten gebrekkig zijn; deze laatste verhandeling is door Rieffelm het Fransch vertaald onder den titel: „Mémoire sur la trajectoire des projectiles de l'artillerie" (Paris, 1845). Euler is later van deze-weêrstandswet afgestapt, voornamelijk, omdat zijne reeksen niet-convergent en voor de practijk niet te gebruiken zijn. Charles Huttondaartoe door zijne proeven geleid, heeft ook een twee- ledigen vorm voor de weêrstandswet voorgesteld, doch slaagde niet om de differentiaal-vergelijking voor de baan op te maken. Hij berekent de baan even als Lombard in zijn „Traité du mouvement des projectiles, 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 266