259 ballistische beschouwingen voor, waarop een aantal formules berusten, die eveneens geschikt zijn tot het berekenen der verschillende baan- elementen. Uitgaande van bekende aanvankelijke snelheid, bekenden luchtweêrstands-coëfficient en waargenomen vluchttijd, geeft de schrij ver de formules voor de verschillende elementen. Het mag eenige bevreemding verwekkendat voor de veranderlijke grootheid, waarvan alle berekeningen afhankelijk worden gemaakt, de vluchttijd genomen is, zijnde juist het element dat in de practijk zoo moeilijk met groote nauwkeurigheid waar te nemen is, althans zoolang men zich bedient van de gewone hulpmiddelen, die bij het vuren meestal beschikbaar zijn, zooals b. v. tertshorologiën. Zijne door hem ontwikkelde formules berusten op de wet der derde machten voor den luchtwederstanddaardoor zijn de eindsnelheden voor groote afstanden, door de formules van Haupt berekend, in het algemeen te klein. Door den Nederlandschen Luitenant-Kolonel der Artillerie Simon zijn de Hauptsche formules eveneens getoetst aan de practijk; hij geeft als zijn gevoelen te kennen, dat, bij nauwkeurige kennis van den vluchttijd, de formules van Haupt tot vertrouwbare uitkomsten leiden, doch de eindresultaten op groote afstanden niet te vertrouwen zijn. Door Simon is ook de weg aangewezen om door middel van de Hauptsclie formules schootstafels samen te stellen. Hij heeft dit beschreven in een werkje: „Losse aanteekeningen over eenige artillerieonderwerpen" en neemt eveneens de wet der derde machten voor den luchttegenstand aan. Omtrent de wijze van het samenstellen dier tabellen kan men raadplegen E. Jouffref„L'établissement et l'usage des tables de tir," het „Handboek voor officieren der Artillerie" van Seijffarclt en Van Pescli, Van Prehn en anderen. 4. Bij gebruikmaking van de nauwkeurigste benaderingsmethode en van de wet, die volgens de laatste proeven het nauwkeurigst den weerstand van de lucht tegen een projectiel uitdruktstuit men steeds op belangrijke afwijkingen of deviatiën. Die deviatiën moeten worden toegeschreven aan oorzaken, waarvan de gevolgen steeds het projec tiel in zijne beweging vergezellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 268