260 Die oorzaken, waarvan de gevolgen op wiskundige wijze bepaald zijn geworden, zijn hoofdzakelijk de volgende: 1°. De beweging van de luchtdeeltjes tengevolge van den wind; 2°. de rotatie-beweging, welke het projectiel heeft tegelijkertijd met de translatie-beweging; en 3°. de invloed van de rotatie der aarde op de beweging van het lichaam. Met den invloed der beweging van den atmospheer tengevolge van den wind heeft Borda zich het eerst bezig gehouden, in de onder stelling, dat de richting van den wind gelegen is in het verticale schietvlak. Persy in zijn „Cours de balistique, de l'Ecoie d'appli- cation de l'artillerie et du génie a Mets,'" 1834, behandelt het gevaldat de windrichting loodrecht staat oj> het verticale schietvlak zijne methode is benaderend. Yan de hand van Dr. Dippe komt in Grünerfs „Archiv," Band YI, eene verhandeling voor, waarbij hij het vraagstuk van de ballistiek oplost, in de onderstelling, dat de lucht zelve in beweging is, hetgeen overeenkomt met het nagaan van den invloed van den wind op de baan. Jammer is het, dat hij den weerstand evenredig stelt aan de eerste macht der snelheid. Didion behandelt die kwestie in het algemeen geval, waaruit af te leiden is, dat de deviatie van het projectiel evenredig is aan de snelheid van den wind en omgekeerd evenredig aan die van het projectiel. De tweede hoofdoorzaak van deviatie van het bolvormig projectiel is de rotatiebeweging, welke het tegelijkertijd met de translatiebeweging heeft. Reeds vóór Robins moet deze oorzaak van deviatie vermeld zijn, ten minste Robins laat zich zoodanig uit in zijne „New principles of gunnery." De oorzaken van die rotatie- beweging, wanneer zij al niet opzettelijk is medegedeeld, zooals bij getrokken kanonnen met inwendigen schroefgang, ligt hierin, dat de diameter van den kogel kleiner is dan de diameter van de monding van het geschut; de kogel rust dus op den ondersten rand van het vuurwapen en laat door de bovenste spleetopening de gassen door, die ontstaan door de verbranding van het buskruit; die gassen oefe nen aanmerkelijke drukking uit op het projectiel; daar zij tegelijker tijd het achterste gedeelte van den kogel vooruitdringen, ontstaat er eene wrijving, aangrijpende in het punt van aanraking. Die

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 269