262 Nadat Poissnn in zijn „Traité de mécanique" op de eenvoudigste wijze tot de differentiaal-vergelijking der beweging van een geheel vrij lichaam, waarop verschillende krachten werken, gekomen was eu ze tot den vorm, waarin Elder die verkreeg, had teruggebracht, paste hij deze algemeene oplossing toe op het geval, dat het lichaam een niet homogeene bol is, waarop de zwaartekracht en de weerstand der lucht werken. Hij beschouwt in zijne „Recherches sur le mouve ment des projectiles en ayant égard a leur figure, a leur rotation, etc., Journal de l'Ecole poly technique, XVIe en XYIIe cahier, den weerstand van de lucht tegen elk element van het oppervlak als uit twee deelen bestaande; het eene, normaal op het element werkende, is de eigenlijke weerstand en het andere, rakende aan het element, ontstaande door de wrijving van het lichaam tegen de omhullende luchtlaag. Dezelfde beschouwingen omtrent den weerstand heeft hij gevolgd in zijn „Mémoire sur les mouvements simultanés du pendule et de 1 air euvironnant," tome XI der „Mémoires de l'Académie des sciences." De resultaten, waartoe Poisson geraakt, in het kort samengevat, zijn deze: Wanneer een volmaakt bolvormig en homogeen projectiel om één zijner diameters wentelt, dan zal de rotatie voortduren gedu rende de geheele baan, in dezelfde richting en om denzelfden dia meter, die steeds evenwijdig aan zich zeiven blijft; de rotatiesnelheid neemt in omgekeerde reden van het product van den diameter en de dichtheid van het projectiel af met oneindig kleine hoeveelheden. De rotatie heeft invloed op de richting van het projectiel en dienten gevolge ook op de worpsverheid. De horizontale afwijking uit het verticale schietvlak, welke rechts of links zijn kanis onafhankelijk van den hoek, welken dit vlak maakt met het verticale vlak, waarin de rotatie-as ligtzij hangt af van de lengte van den doorgeloopen boog; staat de rotatie-as verticaal, dan is de horizontale deviatie rechts of links, al naarmate het voorste halfrond des bols van den rechter naar den linker kant of omgekeerd draaitgeschiedt de rotatie om eene horizontale as, dan is de deviatie nul. De verticale deviatie of de hoeveelheid, welke de kogel in zijne baan rijst of daalt, tengevolge van de rotatie, staat gedurende den tijd, waarin de baan wordt afgelegd, in constante verhouding tot de

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 271