266 Zijne ingewikkelde formules worden vereenvoudigd, doordien men, de seconde voor eenheid van tijd aannemende, de hoeksnelheid van de dagelijksche beweging als zeer klein beschouwt, waardoor de termen, waarin die hoeksnelheid voorkomt, verwaarloosd kunnen worden. Voor de toepassing echter zijn de formules niet te gebrui ken, aangezien de differentiaal-vergelijking, welke de deviatie, dooi de rotatie der aarde veroorzaaktgeven moet, niet te integreeren is. St. Robert heeft in zijn „Des effets de la rotation de la terre sur le mouvement des projectiles," voorkomende in het „Journal des scien ces militaires1858, de veroorzaakte deviatiën bepaald, zoodanig, dat zij bij ballistische berekeningen te gebruiken zijn. Ook in de „Comptes rendus de 1'Académie des sciences," N° 12, 1866, komt onder den titel van „Note sur l'influence de la rotation de la terre sur la dérivation des projectiles par les canons rayés", een kort op stel van Martin de Brettes voor, waarin de formule van Foucault voor de schijnbare verplaatsing van het slingervlak aanbevolen wordt om de door aswenteling der aarde voortgebrachte deviatiën te be rekenen. Ook heeft de Luitenant-Kolonel Ilojel der Nederlandsche Artillerie den invloed van de rotatie der aarde op de ballistiek aan een nauw gezet onderzoek onderworpenmet het doel om na te gaan in hoeverre die invloed bij ballistische berekeningen zich doet gelden. Hij toont aan in zijn „De invloed van de dagelijksche beweging der aarde op het schot", SchiedamTI. A. M. Roela?its, dat in plaats van de zwaartekracht, de aantrekkingskracht op het projectiel in rekening- moet gebracht worden, zoodra het de monding van het geschut heeft ver laten. Hij neemt aandat de lucht in schijnbare rust isdus iu werklijk- heid de luchtmoleculen cirkels beschrijven, wier middelpunten in de aardas gelegen en wier vlakken loodrecht daarop gericht zijn. Bij het verlaten van de monding heeft de kogel dezelfde tangentieele snelheid als de hem omringende luchtlagen welke steeds veranderlijk is; hij toont aandat het verschil in tangentieele snelheid van hooger en lager gelegen punten des dampkrings bij de berekening mag verwaarloosd worden. Als uitgangspunt om tot de vergelijkingen der volstrekte beweging te geraken, neemt de schrijver aan, dat de coördinaten van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 275