267 zwaartepunt op eenig tijdstip door de gewone ballistische formules gevonden zijn en brengt de twee bovengenoemde correctiën aanhij brengt ook daarbij in rekening de werking van den in de dagelijksche beweging der aarde deelenden dampkring. De drie vergelijkingendie hij daardoor verkrijgt, geven de wijzigingen aan, die de berekende coördinaten X, IJ en Z., ingevolge de dagelijksche beweging der aardebehoeventen opzichte van een coördinatenstelseldat in de ruimte onveranderlijk blijft. Uit deze vergelijkingen worden de vergelijkingen van de relatieve of schijnbare beweging afgeleid. De conclusiën, waartoe Hojel komt, zijn in 't kort deze: de schootsverheden worden op het noordelijk half rond verkleind, indien het azimuth van het richtvlak tusschen 0° en 180° is gelegen, terwijl ze voor het zuidelijk halfrond, onder overigens gelijke omstandighedenvergroot worden, indien het azimuth van het richtvlak tusschen 180° en 360° valt. De deviatiën uitliet richtvlak zullen voor het noordelijk halfrond rechtsvoor het zuidelijk halfrond links zijn en onder den aequator 0, terwijl de grootte der deviatiën, volgens door hem berekende voorbeelden, aantoont, dat het in rekening brengen van den invloed der dagelijksche beweging van de aarde op het schot niet alleen van zuiver theoretischmaar ook van practisch nut is. 5' Bij al de vermelde analytische onderzoekingen is steeds voor het te bewegen lichaam een spherisch projectiel aangenomenwel heeft Poisson de differentiaal- vergelijking voor de beweging van een wil lekeurig lichaam opgemaakt, doch dat onderzoek niet toegepast op langwerpige projectielen. Sedert echter bij do Artillerie voornamelijk de langwerpige projectielen in gebruik zijn gekomen, heeft de analyse zich daarmede moeten bezighouden. Dit theoretisch vraagstuk is door Didion in zijn „Traité de balistique" op synthetische wijze onderzocht. In de Annales scientifiques de 1' Ecole normale supé- Onder azimuth van het richtvlak wordt verstaan de hoek, gevormd door het vlak van den meridiaancirkel van 't middelpunt der monding en den grooten cirkel, in ■\velks vlak de as des vuurmonds is gelegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 276