268 rieure", '1868, vindt men eene verhandeling van Gautier over dit onderwerpde conclusiënwaartoe hij geraaktkomen niet met de waarnemingen overeende reden daarvan isdat hij onderstellingen omtrent den weêrstand van de lucht maaktdie niet gerechtvaardigd zijn, en welke hij alleen maakt om tot integratie te kannen geraken. Vooraf .-waren de „Etudes sur la trajectoire que décrivent les pro jectiles oblongues", 1859 en 1860van St. Robert verschenenwaarin de baan partieel berekend wordtin de onderstellingdat de weêr stand van de lucht als een constant koppel op het projectiel werkt, en dat de raaklijn aan de baan van het zwaartepunt gedurende kleine tijdsverloopen onveranderlijk is. Op het voetspoor van St. Robert heeft Mayevski in eene verhande ling: „De 1' influence du mouvement de rotation sur la trajectoire des projectiles oblongues dans l'air" de berekening toegepast op een bijzonder voorbeeld. Deze kwam tot andere gevolgtrekkingen en onderwierp het vraagstuk aan een nader onderzoekwaarbij hij de restrictiën van St. Robert op zijde zette en daardoor tot uitkomsten geraakte, die met de werkelijkheid overeenstemmen. Men vindt zijne analytische beschouwingen in het werk: „Traité de la balistique", waarin hij echter niet in aanmerking neemt de vermeerdering of vermindering van drukking tegen enkele deelen van het oppervlak van het langwerpig projectiel, welke, tot op dit oogenblik, nog niet in wiskundigen vorm is uitgedrukt kunnen worden. Op den door St. Robert aangewezen wegheeft; Mayevski het aangrijpingspunt be paald van den luchtweêrstand tegen het langwerpig projectiel. Dat aangrijpingspunt, centrum van weêrstand genoemd, is veranderlijk; het ligt bij het begin van de beweging, als wanneer de figuuras van het projectiel met de richting van de initiale snelheid of, wat hetzelfde is, met de raaklijn aan de baan van het zwaartepunt nog een zeer kleinen hoek maaktvóór het zwaartepunt van het projec tiel. Naarmate die hoek in de baan toeneemt, komt het centrum van weêrstand nader bij het zwaartepunt, kan daarmede samenvallen en voor enkele projectielvormen achter het zwaartepunt komen.. Bij de meest gebruikelijke langwerpige projectielen ligt het bewuste punt vóór het zwaartepunt, en aangezien de luchtweêrstand steeds gericht is in tegengestelden zin van de bewegingzal de luchtweêrstand

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 277