269 als koppel werkendeop het projectiel trachtende figuuras hoe langer hoe meer te doen' verwijderen van de raaklijn aan de haan, door het zwaartepunt beschreven. Het is dus duidelijk, dat het weerstands koppel niet constant mag beschouwd wordenhiermede is door MayevsTci rekening gehouden. Uit de differentiaal- vergelijkingen voor de beweging van het langwerpig projectiel, met behulp der Eldersche formules opgesteld, wordt afgeleid, dat de hoeksnelheid van het projectiel rondom de figuuras gedurende de geheele beweging constant is, terwijl die figuuras eene periodieke beweging heeft ron dom de raaklijn van de haan, beschreven door het zwaartepunt; en de raaklijn gedurende de beweging steeds daalt. De richting van die rotatiebewegiug der figuuras hangt af van de initiale rotatierichting van het projectiel rondom de figuurasalsmede van de richting over het weerstands-koppel. Gewoonlijk heeftbij getrokken vuurmonden, de rotatie van het projectiel rondom de figuuras plaats van links naar rechts, indien men zich verbeeldt, geplaatst te zijn in het schietvlakmet het gelaat naar de monding gekeerdindien nu het centrum van weêrstand achter het zwaartepunt lag, dan zou de figuuras zich beginnen te bewegen rondom de raaklijn aan de haanvan rechts naar links. Niettegenstaande de rotatiebeweging van de figuuras rondom de raaklijn aan de baan, zal de baan, door het zwaartepunt van het projectiel beschreven, gelegen zijn in een verticaal vlak, indien de resultante van den luchtweêrstand steeds in tegengestelden zin van de raaklijn aan de baan gericht wasaangezien dit bij langwerpige projectielen niet het geval is, daar die resultante met de figuuras steeds een hoek vormtdie grooter is dan de hoekwelke de figuur as met de raaklijn maakt, en daarbij die resultante steeds gelegen is in het vlak, hetwelk door de figuuras en de raaklijn gaat, zoo is het duidelijk, dat de baan, beschreven door het zwaartepunt, steeds eene lijn van dubbele kromming is. "VVordt de resultante van den luchtweêrstand in drie anderen ont bonden: de èéne gericht in tegengestelden zin van de raaklijn, de andere loodrecht op de raaklijn in het horizontale vlaken de derde loodrecht op de raaklijn in het verticale vlak, dan zal de eerst ontbondene de translatiebeweging van het projectiel doen vertragen;

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 278