18 Het Ministerie van Koloniën beweert, dat het zelf veel goedkooper en beter kan aanwerven. Er valt niet aan te twijfelen, dat dit zoo zal zijn, niet alleen met voor deel wat de Indische dienst betreft, maar bovendien met groot voordeel voor die in het moederland. Indië lijdt schade door de desertiën, de sterfte en de zedeloosheid in laatstgenoemd leger; want wij belasten het met een gedeelte van het gansche bedrag der kosten, en van vele dezer zoude het naar evenredigheid ontheven zijn, indien het voor zich zelf mocht zorgen. De Indische dienst is in 't algemeen zeer gewild, en indien wij eene afzonderlijke dienstneming voor Indië en de koloniën openden, met een diensttijd van zes of zeven jaar, waarna het verband moest eindigen tenzij de manschappen zich voor 2 of 3 jaar reëngageerden en dezen eene goede som uitbetaalden na ommekomst van hun verband, zoude dit alle partijen beter bevredigen dan het verleenen van pensioen na een lan gen diensttijd. Yelen hunner zouden eene vaste burgerlijke betrekking vinden bij de toenemende industrieële en handelsnederzettingen in Indië en de koloniën. De uitbreiding van het spoorwegnet moet een uitgestrekt veld openen voor betrekkingen van dezen aard. Met een beperkten drie jarigen diensttijd voor ons leger in het moederland wordt eene afzonder lijke dienstneming voor Indië en de koloniën volstrekt noodzakelijk. Nu zenden we regimenten uit naar Indiëdie uit menschen van allerlei leef tijd bestaan en waaronder velen voorkomen, die te oud zijn. Bij eene afzonderlijke dienstverbintenis zouden alleen geschikte man schappen uitgezonden worden, en om aan te toonen, dat dit niet alleen eene geldkwestie is, verwijs ik naar den invloed, dien de leeftijd uitoefent op de sterfte onder de Indische troepen. Het uittreksel van het Militair Geneeskundig rapport, dat hierop betrekking heeft, is in het aanhangsel te vinden. De termijn, door alle geneeskundige adviezen aangegeven als de beste om in Indië door te brengen, is vijf of zes jaar. Jongelingen, op twintigjarigen leeftijd uitgezonden, zouden bij dienstverbintenissen voor zes jaar, niet alleen een beter leger vormen dan we nu hebben, maar bovendien jaarlijks het leven sparen van honderden personen, die sterven, omdat zij, hetzij te oud naar Indië gaan, hetzij daar te lang verblijven. Nu wordt een regiment uitgezondenbestaande uit manschappen van al lerlei leeftijd, terwijl bij eene afzonderlijke dienstverbintenis alleen jonge mannen zouden uitgezonden worden, op een leeftijd, waarop de kans tot sterven betrekkelijk gering isbovendien zou het aantal invaliden zeer verminderen en zouden de transportkosten zeker niet toenemen, hoewel de diensttijd verkort zou worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 27