273 bevestiging hiermede laat weinig te wenschen over. De punten u1. en bl. zijn in Atjeli met goed gevolg beproefd. II. De piketpaal, longe tot piketpaal en voetkluisters. Ik bon voor de afschaffing van deze voorwerpenop grond van de volgende nadeelen, die ten allen tijde gelden: a. Zij vermeerderen de kosten van het wapen. b. Zij vermeerderen het gewicht der bepakking, welke bepakking altijd reeds zwaar zal zijn. c. Zij doen wanorde ontstaan bij alarmeeringen. Aan alarmeeringen staat men ten allen tijde bloot. Betrek thans een bivouac; de paarden aan den piketpaal, de veel te lange longe en de voetkluisters om hebbende, en men zal de grootste moeite hebben om de voetkluisters los te krijgen, door het harde leder der kluisters, de duisternis, de ontstane verwarring, enz. enz. De troep verliest hierdoor veel in slagvaardigheid. De veel te lange longe zal men niet zoo spoedig op kunnen bergen. Hiertoe toch behoort eerst het leder verschoven te worden, hetgeen zeer moeilijk gaat, wanneer dit oud en nat is. De longe zal dus of in groote bochten of los, langs het paard hangen en dit aan strui kelen en andere gevaren blootstellen. Het uit den grond halen van den piketpaal zal zeer lastig gaan, terwijl het opbergen veel tijd vordert. Longe en piketpaal verminderen alzoo eveneens in groote mate de slagvaardigheid van den troep. Men zou kunnen aanvoerendat slechts weinige paarden voetkluisters om behoeven te hebben, doch het bezwaar van de lange longe blijft, en het vastzetten van slechts enkele paarden vermindert de verwar ring in geenen deele. In het donker, uit den slaap opgeschrikt, grijpt ieder man naar zijn wapen en neemt een paard, zonder dat hij in staat is, te zien of het zijn eigen paard is. Het is eene dwaas heid, te denken, dat bij alarm een ieder eerst zijn eigen paard zou zoeken. Dit paard bijv. is losgeraakt en door de stalwacht op eene geheel andere plaats gesteld, enz. Bovendien zal een man, zelfs een ruiter, in de duisternis moeilijk zijn paard herkennen. Ik zelf woonde een alarm op bivouac en bij nacht bij. Er was bijna geen enkel man, die op zijn eigen paaid zat! De man nu, die op een anders paard 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 282